Co je to použitý kuchyňský olej a jaká rizika s ním souvisí?

Kristýna Konečná | 16.8.2023
Co je to použitý kuchyňský olej a jaká rizika s ním souvisí? - Fotka
S použitým kuchyňským olejem se setkává prakticky každý z nás. Co konkrétně si máme pod tímto pojmem představit a jaká rizika s ním mohou souviset? V následujících řádcích vám prozradíme, proč byste si na něj měli dávat pozor a jak ho správně ekologicky likvidovat.

Jak vzniká použitý olej?

Pod pojmem použitý kuchyňský olej se nejčastěji myslí takový, který byl zahřátý. V praxi to znamená, že jste jej nalili na horkou pánev nebo do fritézy. Vysoká teplota totiž způsobuje změnu chemického složení, což se následně odráží i na vlastnostech oleje.

Každý olej má jiné vlastnosti

Každý produkt, který používáme v kuchyni, má určité datum trvanlivosti. I oleje mají na obalech uvedeno, do kdy si zachovají své optimální vlastnosti. Degradují totiž i v případě, že jsou uzavřeny v nádobě. Dochází v nich k přirozeným oxidačním procesům, v důsledku kterých se mění jejich chemické složení.

Každý rostlinný olej má své specifické vlastnosti. Některé druhy jsou citlivější na sluneční záření, teplotu a vlivy z okolí, jiné jim naopak dokážou lépe odolávat. Obecně platí, že nejlépe se s faktory prostředí dokážou vyrovnat rafinované oleje. Jejich výhodou je homogenizovaná chemická struktura, která není tak náchylná na změny.

Zdroj obrázku: freepik.com

Chemické změny v důsledku tepla

Jedním z nejdůležitějších parametrů jedlých olejů je bod zakouření. Jde o teplotu, při které olej začíná dýmit a dochází k výrazné změně jeho chemické struktury. V tomto směru jsou obvykle nejodolnější rafinované oleje, které často zvládají teploty až na úrovni 240 °C.

Naopak, nerafinované oleje mají bod zakouření výrazně nižší. Proto nejsou vhodné na tepelné úpravy a hodí se spíše do studené kuchyně.

Věděli jste, že výjimkou je extra panenský olivový olej, který je sice lisovaný za studena, ale jeho bod zakouření je až 180 – 210 °C? Může tak být použit i na vaření, resp. smažení.

Co se děje s olejem, když se zahřívá?

Když je olej vystaven vysoké teplotě, jeho částice se přirozeně začínají pohybovat rychleji. Narážejí do sebe a spojují se s látkami, které přicházejí z vnějšího prostředí. V důsledku toho vznikají nové chemické sloučeniny. Struktura se mění a olej ztrácí své původní vlastnosti. Drobné změny v chemické struktuře zpočátku nemusí být patrné. Při opakovaném zahřívání, případně vystavení příliš vysoké teplotě, se však začnou objevovat známky degradace.

Free photo delicious falafel frying in pan high angle
Zdroj obrázku: frepik.com

Jak rozpoznat použitý kuchyňský olej?

Nejviditelnějším znakem, že je olej již použitý, je tmavší barva. Znamená to, že byste ho měli vyměnit za nový. Tmavší barva totiž jednoznačně signalizuje změnu chemické struktury. K dalším projevům patří i výraznější kouř, méně bublinek, případně tradiční spálený zápach. Může se objevit také pěna. Všechny tyto signály ukazují, že olej není vhodný pro další použití a může představovat zdravotní riziko.

Nezapomeňte: Použitý kuchyňský olej již nemá tak dobrou odolnost vůči teplu. Zatímco při prvním smažení snese klidně i 210 °C, při druhém již může odolat například maximálně 170 °C. Proto si při opakovaném smažení na stejném oleji musíte dávat pozor na známky jeho degradace.

Použitý kuchyňský olej a jeho zdravotní rizika

Změny v chemické struktuře nejenže ovlivňují odolnost oleje vůči teplu, mohou se také negativně projevovat v lidském těle. Vědecké studie zjistily, že při zahřívání se v jedlých olejích přirozeně tvoří akrolein. Jde o toxickou látku, která může být potenciálně karcinogenní.

Vyšší riziko rakoviny

Používání přepáleného oleje může mít za následek zvýšené riziko rakoviny. Výzkumy na myších ukázaly, že při podávání zahřátého sójového oleje dojde již po 20 dnech k viditelně rychlejšímu metastázování rakovinotvorných buněk. Naopak, v případě jedinců, kteří konzumovali stejný olej, ale studený, byl růst metastáz až 4x pomalejší. 

Pokud tedy chcete snížit zdravotní riziko, nejlepším řešením je omezení konzumace jídel připravených na horkém oleji. A pokud se rozhodnete pro nějakou lahůdku, měli byste dbát na to, aby se na smažení nevyužíval přepálený olej s vysokým obsahem karcinogenních látek.

Sběr použitého oleje

Z výše uvedených informací vyplývá, že pokud chcete snížit zdravotní riziko, olej na smažení musíte pravidelně měnit za nový. Výsledkem je tak vysoká produkce použitého oleje, který je třeba ekologicky likvidovat. Jako provozovatel gastronomického podniku máte ze zákona povinnost uzavřít smlouvu se společností zajišťující recyklaci použitého oleje. Nemůžete ho vylévat jen tak do kanálů nebo se ho zbavovat jiným podobným způsobem. Za porušení těchto pravidel hrozí vysoké pokuty

Pokud hledáte společnost, která zabezpečí sběr použitého oleje z vašeho podniku, můžete se obrátit na nás. Kromě toho se postaráme i o dodávku čistého oleje podle vašeho výběru. Díky našemu komplexnímu olejovému servisu se tak nemusíte zabývat formalitami. Místo toho se můžete plně soustředit na rozvoj vašeho podnikání. Pokud ybste se chtěli dozvědět více informací, kontaktovat nás můžete pomocí formuláře nebo zavolejte na 800 800 070.


 

Další články

8 pravidel, jak správně smažit - image
18.10.2023
8 pravidel, jak správně smažit
Smažení patří mezi nejoblíbenější způsoby teplené úpravy jídel. Dodává výjimečnou konzistenci a unikátní chuť, kterou miluje většina z nás. Aby se však smažení vydařilo přesně dle vašich představ, musíte dodržovat několik důležitých pravidel. Co všechno byste…
Palmový olej pro restaurace - image
18.9.2023
Palmový olej pro restaurace
Palmový olej nachází časté využití jako olej pro smažení v oblasti kulinářství a patří mezi nejčastěji používané jedlé oleje po celém světě.
Proč se sbírá použitý kuchyňský olej? - image
16.8.2023
Proč se sbírá použitý kuchyňský olej?
Ať už provozujete vlastní gastronomický podnik nebo si občas něco připravíte doma ve fritéze či na pánvi, pravděpodobně se setkáváte s použitým olejem. Na první pohled může vypadat neškodně, ale když se dostane do přírody, může způsobit velké škody. Proto je…
Jak se přepravuje použitý kuchyňský olej z gastronomických provozoven? - image
16.8.2023
Jak se přepravuje použitý kuchyňský olej z gastronomických provozoven?
Přeprava použitého oleje z gastronomických podniků na místo ekologické likvidace dělá mnoha provozovatelům a majitelům vrásky na čele. Pokud ji řeší sami, trvá to mnoho času a může narušovat jiné procesy. Proto se v tomto směru vyplatí využívat služby zkušené…
Rafinované oleje versus oleje lisované za studena: Jaké jsou mezi nimi rozdíly? - image
16.8.2023
Rafinované oleje versus oleje lisované za studena: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?
V dnešní době se oleje vyrábějí z různých druhů rostlin, nepocházejí tedy jen ze slunečnice, řepky či oliv. Mohou být získávány i z konopí, ořechů, rakytníku a mnoha dalších netradičních plodin. To je možné díky moderním metodám extrakce. Ty ovlivňují chuť,…
Proč jsou tuky pro lidské tělo důležité? - image
16.8.2023
Proč jsou tuky pro lidské tělo důležité?
Když se řekne tuky, mnoho lidí si představí škodlivé látky, kterým by se měli vyhýbat. Ve skutečnosti však v lidském organismu plní několik důležitých funkcí, nemůžeme bez nich tedy existovat. Spolu s bílkovinami a sacharidy jsou považovány za hlavní pilíře…
Olivový olej: Je vhodný i na smažení? - image
16.8.2023
Olivový olej: Je vhodný i na smažení?
Olivový olej je po celém světě známý nejen díky své jedinečné chuti, ale také díky svým vynikajícím vlastnostem a obsahu prospěšných látek. Často se přidává do salátů, těstovin a dalších oblíbených jídel. Otázka zní - lze jej také použít na smažení nebo…
Víte, jak se vyrábí kuchyňský olej? Tyto zajímavosti se vyplatí znát! - image
16.8.2023
Víte, jak se vyrábí kuchyňský olej? Tyto zajímavosti se vyplatí znát!
Kuchyňský olej je skutečně zajímavý produkt. Ačkoliv se na první pohled může zdát jen jako obyčejná mastná tekutina, jejíž výroba je poměrně jednoduchá, opak je pravdou. Při výrobě moderních rostlinných olejů se používají sofistikované technologické postupy a…
Jak separovat kuchyňský bioodpad? Poradíme vám, co do něj patří a co ne - image
11.8.2023
Jak separovat kuchyňský bioodpad? Poradíme vám, co do něj patří a co ne
Samosprávy mají povinnost zajistit svým obyvatelům sběrné nádoby a také se postarat o pravidelné vyprazdňování těchto nádob. Pro gastronomické provozy platí specifická pravidla, která vám přiblížíme v následujících řádcích.
Který rostlinný olej je nejlepší? Tyto druhy se vyplatí používat! - image
11.8.2023
Který rostlinný olej je nejlepší? Tyto druhy se vyplatí používat!
Zdravé oleje jsou velkým přínosem pro kuchyni - ať už jde o gastronomický provoz nebo domácnost. Nejenže dokážou fantasticky dochucovat jídla, dělají je šťavnatými a křupavými, ale také dodávají lidskému tělu několik cenných látek. Na trhu dnes najdete…
Jak dlouho lze skladovat použitý kuchyňský olej? - image
11.8.2023
Jak dlouho lze skladovat použitý kuchyňský olej?
Legislativa zavedla povinný sběr použitého oleje z gastro provozoven, obce mají povinnost jedlé oleje a tuky umožnit třídit i svým občanům. Pravděpodobně se tedy nevyhnete jeho skladování. Jak dlouho ho ale můžete uchovávat ve vaší domácnosti nebo v…
Není salát jako salát! Základem toho nejlepšího je kvalitní olej - image
11.8.2023
Není salát jako salát! Základem toho nejlepšího je kvalitní olej
Patříte k milovníkům kvalitních salátů? Pak určitě víte, že každá jedna přísada může citelně ovlivnit konečnou chuť. Významnou roli tak hraje i samotný olej. Které druhy se nejvíce hodí na přípravu oblíbených druhů salátů? Přinášíme vám několik chutných…
Kdo může využít sběr použitého kuchyňského oleje? - image
11.8.2023
Kdo může využít sběr použitého kuchyňského oleje?
Sběr použitého kuchyňského oleje ocení prakticky každý podnikatel nebo manažer v gastro sektoru. Nemusíte být výsloveně obrovskou restaurací, aby vám tato služba dávala smysl. I menší bary nebo stánky s rychlým občerstvením denně spotřebují značné množství…
Jak smažit zdravě bez oleje? - image
11.8.2023
Jak smažit zdravě bez oleje?
Smažení nebo fritování jídel na oleji se považuje za nezdravé, hlavně kvůli vysokému obsahu tuku. Musíme si ale uvědomit, že tuk je pro lidské tělo kriticky důležitý. Slouží jako skladovatel energie a zásobuje jednotlivé orgány během celého dne. Problém však…
Rostlinné a živočišné tuky: jaké jsou mezi nimi rozdíly? - image
11.8.2023
Rostlinné a živočišné tuky: jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Tuky se podle původu dělí na rostlinné a živočišné. Tyto dva druhy se liší svým složením a vlastnostmi. Nejenže mají odlišnou chuť, ale také se chovají jinak při vysokých teplotách. Kromě toho, různě působí na lidský organismus. Co byste o nich měli vědět?
Slunečnicový olej se na smažení nehodí... Nebo ano? - image
13.7.2023
Slunečnicový olej se na smažení nehodí... Nebo ano?
Možná už jste slyšeli, že slunečnicový olej není to pravé ořechové pro smažení nebo fritování. Že se rychle přepaluje, při vysokých teplotách rychle tvoří zdraví škodlivé látky. Ostatně jsme o tom psali i v našem článku. Na smažení se zkrátka mnohem lépe hodí…
Řepkový olej pro restaurace - image
27.6.2023
Řepkový olej pro restaurace
Řepkový olej se často používá pro fritování, a to díky svým příznivým vlastnostem, které při vaření v restauraci oceníte.
Co způsobí rostlinný olej nebo tuky v kanalizaci? Podívejte se na video přímo z kanalizace. - image
23.5.2023
Co způsobí rostlinný olej nebo tuky v kanalizaci? Podívejte se na video přímo z kanalizace.
Věděli jste, že potravinářské tuky a oleje mohou stát za problémy v kanalizacích? Způsobují jednak zanášení kanalizace a také vytvářejí zápach. Následně působí i potíže v samotných čistírnách odpadních vod, kde zhoršují účinnost čištění a odtokové parametry.…