Olivový olej: Je vhodný i na smažení?

Kristýna Konečná | 16.8.2023
Olivový olej: Je vhodný i na smažení? - Fotka
Olivový olej je po celém světě známý nejen díky své jedinečné chuti, ale také díky svým vynikajícím vlastnostem a obsahu prospěšných látek. Často se přidává do salátů, těstovin a dalších oblíbených jídel. Otázka zní - lze jej také použít na smažení nebo fritování? Hned na začátku vám prozradíme, že teoreticky ano, ale v praxi není jeho použití pro tyto účely obvykle výhodné. Proč?

Věděli jste, že mezi největší výrobce olivového oleje patří Španělsko, Řecko a Itálie? Tyto země tvoří více než 70% jeho celosvětové produkce.

Olivový olej a jeho typy

Můžete se setkat s několika typy olivového oleje, které se liší způsobem výroby. Ty ovlivňují obsah aromatických složek nebo prospěšných látek, bod zakouření a prodejní cenu.

Rafinovaný olivový olej

Tento typ olivového oleje nenese označení "panenský". Vyrábí se při teplotách vyšších než 50 °C. Jeho hlavní výhodou je vysoký bod zakouření, často více než 240 °C. V praxi to znamená, že jej lze použít na smažení nebo fritování. 

Na druhou stranu, rafinovaný olivový olej obvykle není cenově výhodný. Proč? Je znatelně dražší než jeho alternativy - například řepkový olej. Navíc během výrobního procesu ztrácí svou výjimečnou vůni a také vysoký obsah prospěšných látek. Ve skutečnosti tedy nenabízí žádné speciální výhody, pro které by stálo za to jej používat.

Panenský olivový olej

Hlavní výhodou panenského olivového oleje je skutečnost, že se vyrábí lisováním za studena. Díky tomu má charakteristickou olivovou vůni a obsahuje několik cenných složek. Je ideální pro studenou kuchyni, ale lze jej také použít na vaření nebo smažení. Jeho bod zakouření je obvykle kolem 199 °C.

Nezapomeňte: Kvalitu olivového oleje vyjadřuje jeho kyselost. V případě klasických panenských olejů má hodnotu až 2%.

Extra panenský olivový olej

Tento typ olivového oleje se vyznačuje nejvyšší kvalitou - jeho kyselost může být maximálně 0,8%. Vyrábí se z nejkvalitnějších surovin a lisuje se za studena, často bez pecek. Má tak prvotřídní čistotu a výjimečně lahodnou chuť. Jeho výhodou je vysoký obsah cenných složek. Obsahuje omega 3 a 6 mastné kyseliny, polyfenoly, vitamíny K a E, železo, sodík, draslík nebo vápník.

Naše rada: Extra panenský olivový olej je vhodný především pro studenou kuchyni, protože je jeho bod zakouření obvykle kolem 190 °C.

Free photo close-up assortment of organic olives and oil
Zdroj obrázku: freepik.com

Proč (ne)používat olivový olej na smažení?

Na smažení je nejvhodnější rafinovaný olivový olej, který nenabízí prakticky žádné výhody. Nejenže je dražší než jiné rostlinné oleje, ale také neoslní svou tradiční chutí a výživovou hodnotou. Nehledě na to, že nelze recyklovat. V úvahu tedy spíše přicházejí panenské a extra panenské olivové oleje, které však také mají určitá negativa.

Pouze pro jedno použití

Teplota fritování hranolek a smažení různých surovin je obvykle kolem 190 °C. To znamená, že extra panenský i panenský olivový olej můžete pro tento účel použít. Musíte však počítat s tím, že když jej vystavíte vysokým teplotám, ztratí část svých vlastností. Ztrácí mnoho prospěšných látek a tradiční vůni a chuť. Navíc, protože olivový olej nemá tak vysoký bod zakouření, rychle se při zahřátí spálí. Je tedy vhodný pouze pro jedno použití. Poté jej musíte ihned vylít a nahradit čerstvým olejem, což výrazně zvyšuje náklady na přípravu jídla.

Olivový olej není tak nezdravý

Ve prospěch olivového oleje hovoří studie z roku 2012, která byla provedena ve Španělsku. V rámci ní bylo na vzorku 4 000 lidí zkoumáno, jak ovlivňuje konzumace smažených jídel zdraví. Výsledkem bylo, že olivový olej může snížit riziko vzniku ischemické choroby srdce.

Pamatujte: Smažení v olivovém oleji je o něco zdravější než v mnoha alternativních rostlinných olejích.

Free photo flat lay yellow red black olives in spoons with oil bottles
Zdroj obrázku: freepik.com

Nemožnost recyklace

Olivový olej má ještě jednu zásadní nevýhodu - nelze jej recyklovat. Po použití se jednoduše musí zlikvidovat a nelze jej použít k výrobě jiných produktů. Například z použitého řepkového oleje se vyrábějí mýdla, plasty nebo alternativní paliva pro spalovací motory.

Kdy se olivový olej vyplatí a kdy ne?

Abychom to shrnuli, olivový olej je na smažení o něco zdravější než jeho alternativy. Je také výrazně dražší, má krátkou životnost při vysokých teplotách a nelze jej recyklovat. Představuje tak zbytečně vysokou zátěž pro životní prostředí. Je tedy ideálním řešením pro studenou kuchyni jako přísada do salátů nebo těstovin. Občas lze použít i na tepelné zpracování jídel, ale v tomto ohledu se více vyplatí jeho alternativy.

Řepkový olej jako ideální volba pro smažení

Pokud hledáte nejlepší olej na smažení, skvělou volbou může být právě řepkový. Nejenže má vysoký bod zakouření, ale také obsahuje vyvážený poměr mononenasycených mastných kyselin. Na lidské tělo nepůsobí nadměrnou zátěž a je cenově výhodným řešením. Také má nižší cenu než olivový olej a vynikající odolnost vůči vysokým teplotám. 

Praktický tip: Na smažení, fritování nebo vaření můžete také použít jiné typy rostlinných olejů, které jsou stejně výhodné jako výše zmíněný řepkový.

Jak recyklovat použitý rostlinný olej?

Protože olivový olej nelze recyklovat, musí se zlikvidovat. Pokud ve vašem gastronomickém provozu používáte na smažení nebo fritování jiné rostlinné oleje, například řepkový, můžete je odevzdat k ekologické recyklaci. Když využijete službu sběru použitých kuchyňských olejů TrafinOil, nemusíte mít žádné starosti.

Oleje vyzvedneme z vašeho gastronomického provozu, poskytneme vám potvrzení o recyklaci, odkoupíme je za nejvýhodnější cenu a odvezeme je do provozů, které se věnují jejich zpracování. Zároveň zajistíme i dodávku čistých olejů. Můžete si vybrat z nabídky nejoblíbenějších typů. Díky našim službám se zbavíte časově náročných starostí a váš podnik bude fungovat mnohem efektivněji. Můžete nás kontaktovat prostřednictvím formuláře nebo zavolejte na 800 800 070.

Další články

8 pravidel, jak správně smažit - image
18.10.2023
8 pravidel, jak správně smažit
Smažení patří mezi nejoblíbenější způsoby teplené úpravy jídel. Dodává výjimečnou konzistenci a unikátní chuť, kterou miluje většina z nás. Aby se však smažení vydařilo přesně dle vašich představ, musíte dodržovat několik důležitých pravidel. Co všechno byste…
Palmový olej pro restaurace - image
18.9.2023
Palmový olej pro restaurace
Palmový olej nachází časté využití jako olej pro smažení v oblasti kulinářství a patří mezi nejčastěji používané jedlé oleje po celém světě.
Proč se sbírá použitý kuchyňský olej? - image
16.8.2023
Proč se sbírá použitý kuchyňský olej?
Ať už provozujete vlastní gastronomický podnik nebo si občas něco připravíte doma ve fritéze či na pánvi, pravděpodobně se setkáváte s použitým olejem. Na první pohled může vypadat neškodně, ale když se dostane do přírody, může způsobit velké škody. Proto je…
Co je to použitý kuchyňský olej a jaká rizika s ním souvisí? - image
16.8.2023
Co je to použitý kuchyňský olej a jaká rizika s ním souvisí?
S použitým kuchyňským olejem se setkává prakticky každý z nás. Co konkrétně si máme pod tímto pojmem představit a jaká rizika s ním mohou souviset? V následujících řádcích vám prozradíme, proč byste si na něj měli dávat pozor a jak ho správně ekologicky…
Jak se přepravuje použitý kuchyňský olej z gastronomických provozoven? - image
16.8.2023
Jak se přepravuje použitý kuchyňský olej z gastronomických provozoven?
Přeprava použitého oleje z gastronomických podniků na místo ekologické likvidace dělá mnoha provozovatelům a majitelům vrásky na čele. Pokud ji řeší sami, trvá to mnoho času a může narušovat jiné procesy. Proto se v tomto směru vyplatí využívat služby zkušené…
Rafinované oleje versus oleje lisované za studena: Jaké jsou mezi nimi rozdíly? - image
16.8.2023
Rafinované oleje versus oleje lisované za studena: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?
V dnešní době se oleje vyrábějí z různých druhů rostlin, nepocházejí tedy jen ze slunečnice, řepky či oliv. Mohou být získávány i z konopí, ořechů, rakytníku a mnoha dalších netradičních plodin. To je možné díky moderním metodám extrakce. Ty ovlivňují chuť,…
Proč jsou tuky pro lidské tělo důležité? - image
16.8.2023
Proč jsou tuky pro lidské tělo důležité?
Když se řekne tuky, mnoho lidí si představí škodlivé látky, kterým by se měli vyhýbat. Ve skutečnosti však v lidském organismu plní několik důležitých funkcí, nemůžeme bez nich tedy existovat. Spolu s bílkovinami a sacharidy jsou považovány za hlavní pilíře…
Víte, jak se vyrábí kuchyňský olej? Tyto zajímavosti se vyplatí znát! - image
16.8.2023
Víte, jak se vyrábí kuchyňský olej? Tyto zajímavosti se vyplatí znát!
Kuchyňský olej je skutečně zajímavý produkt. Ačkoliv se na první pohled může zdát jen jako obyčejná mastná tekutina, jejíž výroba je poměrně jednoduchá, opak je pravdou. Při výrobě moderních rostlinných olejů se používají sofistikované technologické postupy a…
Jak separovat kuchyňský bioodpad? Poradíme vám, co do něj patří a co ne - image
11.8.2023
Jak separovat kuchyňský bioodpad? Poradíme vám, co do něj patří a co ne
Samosprávy mají povinnost zajistit svým obyvatelům sběrné nádoby a také se postarat o pravidelné vyprazdňování těchto nádob. Pro gastronomické provozy platí specifická pravidla, která vám přiblížíme v následujících řádcích.
Který rostlinný olej je nejlepší? Tyto druhy se vyplatí používat! - image
11.8.2023
Který rostlinný olej je nejlepší? Tyto druhy se vyplatí používat!
Zdravé oleje jsou velkým přínosem pro kuchyni - ať už jde o gastronomický provoz nebo domácnost. Nejenže dokážou fantasticky dochucovat jídla, dělají je šťavnatými a křupavými, ale také dodávají lidskému tělu několik cenných látek. Na trhu dnes najdete…
Jak dlouho lze skladovat použitý kuchyňský olej? - image
11.8.2023
Jak dlouho lze skladovat použitý kuchyňský olej?
Legislativa zavedla povinný sběr použitého oleje z gastro provozoven, obce mají povinnost jedlé oleje a tuky umožnit třídit i svým občanům. Pravděpodobně se tedy nevyhnete jeho skladování. Jak dlouho ho ale můžete uchovávat ve vaší domácnosti nebo v…
Není salát jako salát! Základem toho nejlepšího je kvalitní olej - image
11.8.2023
Není salát jako salát! Základem toho nejlepšího je kvalitní olej
Patříte k milovníkům kvalitních salátů? Pak určitě víte, že každá jedna přísada může citelně ovlivnit konečnou chuť. Významnou roli tak hraje i samotný olej. Které druhy se nejvíce hodí na přípravu oblíbených druhů salátů? Přinášíme vám několik chutných…
Kdo může využít sběr použitého kuchyňského oleje? - image
11.8.2023
Kdo může využít sběr použitého kuchyňského oleje?
Sběr použitého kuchyňského oleje ocení prakticky každý podnikatel nebo manažer v gastro sektoru. Nemusíte být výsloveně obrovskou restaurací, aby vám tato služba dávala smysl. I menší bary nebo stánky s rychlým občerstvením denně spotřebují značné množství…
Jak smažit zdravě bez oleje? - image
11.8.2023
Jak smažit zdravě bez oleje?
Smažení nebo fritování jídel na oleji se považuje za nezdravé, hlavně kvůli vysokému obsahu tuku. Musíme si ale uvědomit, že tuk je pro lidské tělo kriticky důležitý. Slouží jako skladovatel energie a zásobuje jednotlivé orgány během celého dne. Problém však…
Rostlinné a živočišné tuky: jaké jsou mezi nimi rozdíly? - image
11.8.2023
Rostlinné a živočišné tuky: jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Tuky se podle původu dělí na rostlinné a živočišné. Tyto dva druhy se liší svým složením a vlastnostmi. Nejenže mají odlišnou chuť, ale také se chovají jinak při vysokých teplotách. Kromě toho, různě působí na lidský organismus. Co byste o nich měli vědět?
Slunečnicový olej se na smažení nehodí... Nebo ano? - image
13.7.2023
Slunečnicový olej se na smažení nehodí... Nebo ano?
Možná už jste slyšeli, že slunečnicový olej není to pravé ořechové pro smažení nebo fritování. Že se rychle přepaluje, při vysokých teplotách rychle tvoří zdraví škodlivé látky. Ostatně jsme o tom psali i v našem článku. Na smažení se zkrátka mnohem lépe hodí…
Řepkový olej pro restaurace - image
27.6.2023
Řepkový olej pro restaurace
Řepkový olej se často používá pro fritování, a to díky svým příznivým vlastnostem, které při vaření v restauraci oceníte.
Co způsobí rostlinný olej nebo tuky v kanalizaci? Podívejte se na video přímo z kanalizace. - image
23.5.2023
Co způsobí rostlinný olej nebo tuky v kanalizaci? Podívejte se na video přímo z kanalizace.
Věděli jste, že potravinářské tuky a oleje mohou stát za problémy v kanalizacích? Způsobují jednak zanášení kanalizace a také vytvářejí zápach. Následně působí i potíže v samotných čistírnách odpadních vod, kde zhoršují účinnost čištění a odtokové parametry.…