Rostlinné a živočišné tuky: jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Kristýna Konečná | 11.8.2023
Rostlinné a živočišné tuky: jaké jsou mezi nimi rozdíly? - Fotka
Tuky se podle původu dělí na rostlinné a živočišné. Tyto dva druhy se liší svým složením a vlastnostmi. Nejenže mají odlišnou chuť, ale také se chovají jinak při vysokých teplotách. Kromě toho, různě působí na lidský organismus. Co byste o nich měli vědět?

Rostlinné tuky

Rostlinné tuky se obvykle označují jako oleje. Získávají se z částí rostlin nebo jejich semen. Jednotlivé druhy se liší svým obsahem nasycených a nenasycených mastných kyselin.

Rostlinné tuky v potravinách

S rostlinnými tuky se můžete setkat nejen v podobě běžně prodávaných olejů. Nacházejí se totiž i v různých potravinách. Bohaté jsou na ně například čerstvé olivy, avokádo nebo ořechy. V malém množství je můžete přijmout i ze slunečnicových, dýňových nebo lněných semínek.

Zdroj obrázku: pixabay.com
Obsah nenasycených mastných kyselin

Nenasycené mastné kyseliny mohou být nežádoucí kvůli tomu, že při vysokých teplotách se mění na zdraví škodlivé látky. Rozkládají se a produkují volné radikály, které jsou pro lidské tělo mimořádně nebezpečné. Dokážou narušovat buněčné membrány, poškozovat DNA a bílkoviny a také zvyšovat riziko vzniku rakoviny.

Kvalitní rostlinné oleje, které jsou vhodné na smažení, obsahují méně nenasycených mastných kyselin. Jejich bod zakouření je pak více než 200 °C. To znamená, že odolají i dlouhodobému vystavení vysokým teplotám a jsou stabilní. Z tohoto hlediska je dobrou volbou například olivový nebo rafinovaný řepkový olej.

Omega 3 a omega 6 mastné kyseliny

Nenasycené mastné kyseliny jsou pro lidské tělo potřebné. Největší význam mají právě omega 6 a omega 3. Tělo si je vyžaduje přijímat z vnějších zdrojů. Ideální poměr mezi nimi je 4:1. V takovém zastoupení se nacházejí například v konopném nebo řepkovém oleji.

Rostlinné oleje jsou známé právě tím, že obvykle obsahují více nenasycených mastných kyselin než živočišné tuky. Díky tomu jsou skvělou volbou do studené kuchyně, avšak některé druhy mohou být škodlivější při smažení nebo fritování, kdy jsou vystaveny vysokým teplotám.


Praktický tip: O tom, zda je daný rostlinný olej vhodný na smažení nebo fritování, hovoří právě bod zakouření. Pokud je dostatečně vysoký, znamená to, že obsah nenasycených mastných kyselin je nižší a riziko přepálení a negativního vlivu na zdraví je tedy malé.

Živočišné tuky

Živočišné tuky se získávají z tkání mořských a suchozemských zvířat, případně z jejich mléka. Nejčastěji se můžete setkat s vepřovým sádlem a máslem. Zajímavou alternativou je také husí nebo kachní sádlo nebo rybí olej.

Zdroj obrázku: pixabay.com
Živočišné tuky v potravinách

Jak už jistě tušíte, živočišné tuky se přirozeně nacházejí prakticky ve všech druzích masa. V některých je jejich procentuální zastoupení vyšší, v jiných nižší. Najdeme je také ve slanině a kůži. V menším množství jsou zastoupeny v mléčných výrobcích – nejen v samotném mléku, ale i ve smetaně nebo sýrech.

Více nasycených mastných kyselin

Nevýhodou živočíšných tuků je vyšší obsah nasycených mastných kyselin s dlouhými řetězci, které zvyšují hladinu nezdravého cholesterolu v krvi. Mnoho takovýchto nezdravých tuků je v vepřovém sádle a slanině. Jejich pravidelná nadměrná konzumace tak může vést k rychlejšímu přibírání a různým zdravotním potížím.

Naše rada: Zdravější alternativou másla nebo vepřového sádla jsou rybí tuky. Vyznačují se tím, že mají méně nasycených mastných kyselin. Naopak, obsahují vyšší procentuální zastoupení zdraví prospěšných omega 3 nenasycených mastných kyselin.

Ideální na smažení?

Protože živočišné tuky obsahují hodně nasycených mastných kyselin a méně nenasycených, jsou vhodné na smažení. Jejich bod zakouření je obvykle na úrovni více než 205 °C. Vyznačují se vynikající stabilitou i při prudkých změnách teplot, proto se dají využívat na smažení a fritování. Velmi dobré vlastnosti mají v tomto směru dva nejoblíbenější tuky – vepřové sádlo a máslo.

Rostlinný nebo živočišný tuk – který je lepší?

Výzkumy ukazují, že rostlinné tuky jsou obecně zdravější než živočišné. Obsahují totiž méně nasycených mastných kyselin s dlouhými řetězci, které zvyšují hladinu nezdravého cholesterolu v krvi. Zároveň přirozeně obsahují více omega 3 a omega 6 mastných kyselin, které jsou často doplněny o další cenné vitamíny, minerály, antioxidanty a jiné bioaktivní látky. Ty byste v živočišných tucích hledali marně.

To ale neznamená, že jsou živočišné tuky špatné. Z hlediska vyvážené stravy je dobré je občas zařadit do jídelníčku. Tepelně zpracovaným jídlům dodávají jedinečnou chuť a křupavou konzistenci, kterou si zamilujete.

Zapamatujte si: Nejzdravější volbou jsou za studena lisované rostlinné oleje. Můžete je používat například na dochucování salátů.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Oleje i pro vaši gastro provozovnu

Žádná gastro provozovna se neobejde bez kvalitních olejů. Jejich shánění však často bývá zbytečně zdlouhavé. Pokud se chcete naplno věnovat vašemu podnikání a s oleji nechcete mít žádné starosti, máme pro vás výhodné řešení!


Z naší široké nabídky si můžete vybrat oleje podle vašich potřeb. My vám je dovezeme a zároveň zajistíme i odvoz použitých. V rámci dlouhodobé spolupráce poskytujeme pravidelný dovoz a odvoz podle stanoveného harmonogramu. Celý olejový servis tak máte automatizovaný a nemusíte nic řešit! Navíc si splníte i zákonné povinnosti. Jako gastro podnik totiž musíte mít uzavřenou smlouvu s certifikovanou společností, která zajišťuje ekologickou likvidaci použitých kuchyňských olejů. Pokud vás náš olejový servis zaujal, kontaktujte nás přes formulář, nebo volejte 800 800 070.

 

 

Další články

8 pravidel, jak správně smažit - image
18.10.2023
8 pravidel, jak správně smažit
Smažení patří mezi nejoblíbenější způsoby teplené úpravy jídel. Dodává výjimečnou konzistenci a unikátní chuť, kterou miluje většina z nás. Aby se však smažení vydařilo přesně dle vašich představ, musíte dodržovat několik důležitých pravidel. Co všechno byste…
Palmový olej pro restaurace - image
18.9.2023
Palmový olej pro restaurace
Palmový olej nachází časté využití jako olej pro smažení v oblasti kulinářství a patří mezi nejčastěji používané jedlé oleje po celém světě.
Proč se sbírá použitý kuchyňský olej? - image
16.8.2023
Proč se sbírá použitý kuchyňský olej?
Ať už provozujete vlastní gastronomický podnik nebo si občas něco připravíte doma ve fritéze či na pánvi, pravděpodobně se setkáváte s použitým olejem. Na první pohled může vypadat neškodně, ale když se dostane do přírody, může způsobit velké škody. Proto je…
Co je to použitý kuchyňský olej a jaká rizika s ním souvisí? - image
16.8.2023
Co je to použitý kuchyňský olej a jaká rizika s ním souvisí?
S použitým kuchyňským olejem se setkává prakticky každý z nás. Co konkrétně si máme pod tímto pojmem představit a jaká rizika s ním mohou souviset? V následujících řádcích vám prozradíme, proč byste si na něj měli dávat pozor a jak ho správně ekologicky…
Jak se přepravuje použitý kuchyňský olej z gastronomických provozoven? - image
16.8.2023
Jak se přepravuje použitý kuchyňský olej z gastronomických provozoven?
Přeprava použitého oleje z gastronomických podniků na místo ekologické likvidace dělá mnoha provozovatelům a majitelům vrásky na čele. Pokud ji řeší sami, trvá to mnoho času a může narušovat jiné procesy. Proto se v tomto směru vyplatí využívat služby zkušené…
Rafinované oleje versus oleje lisované za studena: Jaké jsou mezi nimi rozdíly? - image
16.8.2023
Rafinované oleje versus oleje lisované za studena: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?
V dnešní době se oleje vyrábějí z různých druhů rostlin, nepocházejí tedy jen ze slunečnice, řepky či oliv. Mohou být získávány i z konopí, ořechů, rakytníku a mnoha dalších netradičních plodin. To je možné díky moderním metodám extrakce. Ty ovlivňují chuť,…
Proč jsou tuky pro lidské tělo důležité? - image
16.8.2023
Proč jsou tuky pro lidské tělo důležité?
Když se řekne tuky, mnoho lidí si představí škodlivé látky, kterým by se měli vyhýbat. Ve skutečnosti však v lidském organismu plní několik důležitých funkcí, nemůžeme bez nich tedy existovat. Spolu s bílkovinami a sacharidy jsou považovány za hlavní pilíře…
Olivový olej: Je vhodný i na smažení? - image
16.8.2023
Olivový olej: Je vhodný i na smažení?
Olivový olej je po celém světě známý nejen díky své jedinečné chuti, ale také díky svým vynikajícím vlastnostem a obsahu prospěšných látek. Často se přidává do salátů, těstovin a dalších oblíbených jídel. Otázka zní - lze jej také použít na smažení nebo…
Víte, jak se vyrábí kuchyňský olej? Tyto zajímavosti se vyplatí znát! - image
16.8.2023
Víte, jak se vyrábí kuchyňský olej? Tyto zajímavosti se vyplatí znát!
Kuchyňský olej je skutečně zajímavý produkt. Ačkoliv se na první pohled může zdát jen jako obyčejná mastná tekutina, jejíž výroba je poměrně jednoduchá, opak je pravdou. Při výrobě moderních rostlinných olejů se používají sofistikované technologické postupy a…
Jak separovat kuchyňský bioodpad? Poradíme vám, co do něj patří a co ne - image
11.8.2023
Jak separovat kuchyňský bioodpad? Poradíme vám, co do něj patří a co ne
Samosprávy mají povinnost zajistit svým obyvatelům sběrné nádoby a také se postarat o pravidelné vyprazdňování těchto nádob. Pro gastronomické provozy platí specifická pravidla, která vám přiblížíme v následujících řádcích.
Který rostlinný olej je nejlepší? Tyto druhy se vyplatí používat! - image
11.8.2023
Který rostlinný olej je nejlepší? Tyto druhy se vyplatí používat!
Zdravé oleje jsou velkým přínosem pro kuchyni - ať už jde o gastronomický provoz nebo domácnost. Nejenže dokážou fantasticky dochucovat jídla, dělají je šťavnatými a křupavými, ale také dodávají lidskému tělu několik cenných látek. Na trhu dnes najdete…
Jak dlouho lze skladovat použitý kuchyňský olej? - image
11.8.2023
Jak dlouho lze skladovat použitý kuchyňský olej?
Legislativa zavedla povinný sběr použitého oleje z gastro provozoven, obce mají povinnost jedlé oleje a tuky umožnit třídit i svým občanům. Pravděpodobně se tedy nevyhnete jeho skladování. Jak dlouho ho ale můžete uchovávat ve vaší domácnosti nebo v…
Není salát jako salát! Základem toho nejlepšího je kvalitní olej - image
11.8.2023
Není salát jako salát! Základem toho nejlepšího je kvalitní olej
Patříte k milovníkům kvalitních salátů? Pak určitě víte, že každá jedna přísada může citelně ovlivnit konečnou chuť. Významnou roli tak hraje i samotný olej. Které druhy se nejvíce hodí na přípravu oblíbených druhů salátů? Přinášíme vám několik chutných…
Kdo může využít sběr použitého kuchyňského oleje? - image
11.8.2023
Kdo může využít sběr použitého kuchyňského oleje?
Sběr použitého kuchyňského oleje ocení prakticky každý podnikatel nebo manažer v gastro sektoru. Nemusíte být výsloveně obrovskou restaurací, aby vám tato služba dávala smysl. I menší bary nebo stánky s rychlým občerstvením denně spotřebují značné množství…
Jak smažit zdravě bez oleje? - image
11.8.2023
Jak smažit zdravě bez oleje?
Smažení nebo fritování jídel na oleji se považuje za nezdravé, hlavně kvůli vysokému obsahu tuku. Musíme si ale uvědomit, že tuk je pro lidské tělo kriticky důležitý. Slouží jako skladovatel energie a zásobuje jednotlivé orgány během celého dne. Problém však…
Slunečnicový olej se na smažení nehodí... Nebo ano? - image
13.7.2023
Slunečnicový olej se na smažení nehodí... Nebo ano?
Možná už jste slyšeli, že slunečnicový olej není to pravé ořechové pro smažení nebo fritování. Že se rychle přepaluje, při vysokých teplotách rychle tvoří zdraví škodlivé látky. Ostatně jsme o tom psali i v našem článku. Na smažení se zkrátka mnohem lépe hodí…
Řepkový olej pro restaurace - image
27.6.2023
Řepkový olej pro restaurace
Řepkový olej se často používá pro fritování, a to díky svým příznivým vlastnostem, které při vaření v restauraci oceníte.
Co způsobí rostlinný olej nebo tuky v kanalizaci? Podívejte se na video přímo z kanalizace. - image
23.5.2023
Co způsobí rostlinný olej nebo tuky v kanalizaci? Podívejte se na video přímo z kanalizace.
Věděli jste, že potravinářské tuky a oleje mohou stát za problémy v kanalizacích? Způsobují jednak zanášení kanalizace a také vytvářejí zápach. Následně působí i potíže v samotných čistírnách odpadních vod, kde zhoršují účinnost čištění a odtokové parametry.…