Víte, jak se vyrábí kuchyňský olej? Tyto zajímavosti se vyplatí znát!

Kristýna Konečná | 16.8.2023
Víte, jak se vyrábí kuchyňský olej? Tyto zajímavosti se vyplatí znát! - Fotka
Kuchyňský olej je skutečně zajímavý produkt. Ačkoliv se na první pohled může zdát jen jako obyčejná mastná tekutina, jejíž výroba je poměrně jednoduchá, opak je pravdou. Při výrobě moderních rostlinných olejů se používají sofistikované technologické postupy a dodržují se přísná výrobní kritéria. Tyto fakty vás možná překvapí!

Od semínka až po olej

V české kuchyni se nejčastěji používá slunečnicový a řepkový olej. Jsou oblíbené zejména proto, že je ve velkém množství vyrábíme i na našem území. V dnešní době je populární také olivový, konopný, kokosový, arašídový nebo dýňový olej. Nezapomeňte: Neexistuje jednotný postup, jak se vyrábí kuchyňský olej, každý druh vyžaduje specifický způsob zpracování.

Sběr semen nebo plodů

Prvním krokem při výrobě oleje je sběr samotné suroviny. V případě slunečnicových a řepkových olejů jsou to semena, u olivových olejů se používají samotné plody. Výrobci musí splňovat přísné normy na kvalitu vstupních organických látek. Suroviny musí být laboratorně testovány, přičemž se zkoumají různé kvalitativní parametry, například přítomnost geneticky modifikovaných buněk, obsah jednotlivých mastných kyselin nebo přítomnost pesticidů, herbicidů a dalších chemických složek. Jako spotřebitel tak přesně víte, co konzumujete. A jako majitel nebo provozovatel restaurace máte přehled o tom, co nabízíte svým zákazníkům.

Naše rada: Při nákupu kuchyňského oleje se vyplatí investovat do kvality. Dražší typy jsou obvykle vyráběny z těch nejkvalitnějších surovin a bez obsahu umělých aditiv.

Lisování nebo extrakce oleje

Olej se ze semen nebo plodů může získávat dvěma způsoby – buď jednoduchým lisováním, nebo extrakcí. První způsob se využívá v případě surovin, které přirozeně obsahují vysoký podíl oleje, který je obvykle vyšší než 25 %.

Pokud je procentuální zastoupení oleje v semenech nebo plodech nižší, využívá se extrakce pomocí rozpouštědla. Výhodou této metody je vysoká efektivita. Nevýhodou je to, že získaný olej se musí následně destilačně čistit při vyšších teplotách, což může způsobit ztrátu některých jeho přirozených vlastností.

Zdroj obrázku: freepik.com

Čištění

Po vylisování nebo extrakci se oleje čistí. Jsou zbavovány různých mechanických nečistot, které narušují jejich kvalitu. Díky pokročilým metodám filtrace nenajdete v konečných olejích ani ty nejmenší nežádoucí částice. Pamatujte: V případě za studena lisovaných olejů v tomto kroku proces výroby končí. Získaný olej se balí do nádob a je odesílán spotřebitelům. U rafinovaných druhů zpracování dále pokračuje.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Rafinace

Při procesu rafinace je olej vystaven vysokým tlakům a teplotám, díky čemuž se odstraňují různé nežádoucí složky – například sloučeniny síry, těžké kovy nebo zbytky pesticidů. Nevýhodou je, že dochází k ničení některých vitamínů, minerálů a dalších bioaktivních látek. Olej tak ztrácí většinu své přirozené barvy a chuti.

Na druhou stranu je výhodou to, že olej získá velmi dobrou odolnost vůči různým vnějším vlivům, zejména vysokým teplotám. Jeho bod zakouření významně stoupá. Proto se dá používat i na opakované smažení nebo fritování.

Věděli jste, že se proces rafinace skládá ze 4 kroků? Prvním je degumace a následuje neutralizace, bělení a deodorizace. Výsledkem je olej jemně žluté barvy, který nemá výraznou chuť ani vůni.

Přidávání antioxidantů a zimování

Někteří výrobci obohacují své kuchyňské oleje o různé antioxidanty, aby zvýšili jejich nutriční hodnotu. U některých druhů je potřebný i proces zimování, při kterém se upravuje konzistence.

Balení

Výrobní postup kuchyňského oleje končí balením. Rafinované oleje se standardně balí do průhledných plastových nádob. Jelikož jsou odolné vůči UV záření a vysokým teplotám, obvykle nevyžadují speciální podmínky pro skladování. Navíc mají dlouhou trvanlivost.

Za studena lisované oleje se nejčastěji balí do tmavých skleněných nádob. Ty eliminují pronikání slunečního záření, které by mohlo spustit některé nežádoucí chemické procesy. Aby vám takový olej vydržel co nejdéle, skladujte ho na tmavých místech.

Který olej bude nejlepší pro vás?

Gastronomické provozy obvykle využívají několik různých olejů. Za studena lisované druhy jsou vhodné především do studené kuchyně. Pokrmům dodají jedinečnou chuť a vůni. Můžete si vybírat z mnoha různých druhů, které se liší svou vůní nebo obsahem prospěšných látek pro zdraví. Na smažení, fritování a další tepelné úpravy jsou nejvhodnější rafinované oleje. Ty jsou cenově dostupné, neovlivňují chuť ani vůni jídla a můžete je použít i vícekrát, čímž šetříte náklady.

Zdroj obrázku: freepik.com

Oleje do gastronomických provozů bez starostí

Zabírá vám shánění olejů do gastronomického provozu zbytečně mnoho času? Díky dovozu oleje od TrafinOil s tím můžete jednou provždy skoncovat! Funguje to skutečně jednoduše. Z naší nabídky nejoblíbenějších druhů si vyberete ten, který nejraději používáte na vaření, smažení nebo jiné úpravy pokrmů. My vám ho následně dodáme přímo do vašeho provozu. A aby toho nebylo málo, zajistíme i odvoz použitých olejů. Pomůžeme vám tak splnit všechny zákonné požadavky. V případě zájmu o naše služby nás neváhejte kontaktovat pomocí formuláře nebo zavolejte na 800 800 070. Rádi vám poradíme a pokusíme se navrhnout takové podmínky spolupráce, které budou vyhovovat vašim požadavkům.

Další články

8 pravidel, jak správně smažit - image
18.10.2023
8 pravidel, jak správně smažit
Smažení patří mezi nejoblíbenější způsoby teplené úpravy jídel. Dodává výjimečnou konzistenci a unikátní chuť, kterou miluje většina z nás. Aby se však smažení vydařilo přesně dle vašich představ, musíte dodržovat několik důležitých pravidel. Co všechno byste…
Palmový olej pro restaurace - image
18.9.2023
Palmový olej pro restaurace
Palmový olej nachází časté využití jako olej pro smažení v oblasti kulinářství a patří mezi nejčastěji používané jedlé oleje po celém světě.
Proč se sbírá použitý kuchyňský olej? - image
16.8.2023
Proč se sbírá použitý kuchyňský olej?
Ať už provozujete vlastní gastronomický podnik nebo si občas něco připravíte doma ve fritéze či na pánvi, pravděpodobně se setkáváte s použitým olejem. Na první pohled může vypadat neškodně, ale když se dostane do přírody, může způsobit velké škody. Proto je…
Co je to použitý kuchyňský olej a jaká rizika s ním souvisí? - image
16.8.2023
Co je to použitý kuchyňský olej a jaká rizika s ním souvisí?
S použitým kuchyňským olejem se setkává prakticky každý z nás. Co konkrétně si máme pod tímto pojmem představit a jaká rizika s ním mohou souviset? V následujících řádcích vám prozradíme, proč byste si na něj měli dávat pozor a jak ho správně ekologicky…
Jak se přepravuje použitý kuchyňský olej z gastronomických provozoven? - image
16.8.2023
Jak se přepravuje použitý kuchyňský olej z gastronomických provozoven?
Přeprava použitého oleje z gastronomických podniků na místo ekologické likvidace dělá mnoha provozovatelům a majitelům vrásky na čele. Pokud ji řeší sami, trvá to mnoho času a může narušovat jiné procesy. Proto se v tomto směru vyplatí využívat služby zkušené…
Rafinované oleje versus oleje lisované za studena: Jaké jsou mezi nimi rozdíly? - image
16.8.2023
Rafinované oleje versus oleje lisované za studena: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?
V dnešní době se oleje vyrábějí z různých druhů rostlin, nepocházejí tedy jen ze slunečnice, řepky či oliv. Mohou být získávány i z konopí, ořechů, rakytníku a mnoha dalších netradičních plodin. To je možné díky moderním metodám extrakce. Ty ovlivňují chuť,…
Proč jsou tuky pro lidské tělo důležité? - image
16.8.2023
Proč jsou tuky pro lidské tělo důležité?
Když se řekne tuky, mnoho lidí si představí škodlivé látky, kterým by se měli vyhýbat. Ve skutečnosti však v lidském organismu plní několik důležitých funkcí, nemůžeme bez nich tedy existovat. Spolu s bílkovinami a sacharidy jsou považovány za hlavní pilíře…
Olivový olej: Je vhodný i na smažení? - image
16.8.2023
Olivový olej: Je vhodný i na smažení?
Olivový olej je po celém světě známý nejen díky své jedinečné chuti, ale také díky svým vynikajícím vlastnostem a obsahu prospěšných látek. Často se přidává do salátů, těstovin a dalších oblíbených jídel. Otázka zní - lze jej také použít na smažení nebo…
Jak separovat kuchyňský bioodpad? Poradíme vám, co do něj patří a co ne - image
11.8.2023
Jak separovat kuchyňský bioodpad? Poradíme vám, co do něj patří a co ne
Samosprávy mají povinnost zajistit svým obyvatelům sběrné nádoby a také se postarat o pravidelné vyprazdňování těchto nádob. Pro gastronomické provozy platí specifická pravidla, která vám přiblížíme v následujících řádcích.
Který rostlinný olej je nejlepší? Tyto druhy se vyplatí používat! - image
11.8.2023
Který rostlinný olej je nejlepší? Tyto druhy se vyplatí používat!
Zdravé oleje jsou velkým přínosem pro kuchyni - ať už jde o gastronomický provoz nebo domácnost. Nejenže dokážou fantasticky dochucovat jídla, dělají je šťavnatými a křupavými, ale také dodávají lidskému tělu několik cenných látek. Na trhu dnes najdete…
Jak dlouho lze skladovat použitý kuchyňský olej? - image
11.8.2023
Jak dlouho lze skladovat použitý kuchyňský olej?
Legislativa zavedla povinný sběr použitého oleje z gastro provozoven, obce mají povinnost jedlé oleje a tuky umožnit třídit i svým občanům. Pravděpodobně se tedy nevyhnete jeho skladování. Jak dlouho ho ale můžete uchovávat ve vaší domácnosti nebo v…
Není salát jako salát! Základem toho nejlepšího je kvalitní olej - image
11.8.2023
Není salát jako salát! Základem toho nejlepšího je kvalitní olej
Patříte k milovníkům kvalitních salátů? Pak určitě víte, že každá jedna přísada může citelně ovlivnit konečnou chuť. Významnou roli tak hraje i samotný olej. Které druhy se nejvíce hodí na přípravu oblíbených druhů salátů? Přinášíme vám několik chutných…
Kdo může využít sběr použitého kuchyňského oleje? - image
11.8.2023
Kdo může využít sběr použitého kuchyňského oleje?
Sběr použitého kuchyňského oleje ocení prakticky každý podnikatel nebo manažer v gastro sektoru. Nemusíte být výsloveně obrovskou restaurací, aby vám tato služba dávala smysl. I menší bary nebo stánky s rychlým občerstvením denně spotřebují značné množství…
Jak smažit zdravě bez oleje? - image
11.8.2023
Jak smažit zdravě bez oleje?
Smažení nebo fritování jídel na oleji se považuje za nezdravé, hlavně kvůli vysokému obsahu tuku. Musíme si ale uvědomit, že tuk je pro lidské tělo kriticky důležitý. Slouží jako skladovatel energie a zásobuje jednotlivé orgány během celého dne. Problém však…
Rostlinné a živočišné tuky: jaké jsou mezi nimi rozdíly? - image
11.8.2023
Rostlinné a živočišné tuky: jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Tuky se podle původu dělí na rostlinné a živočišné. Tyto dva druhy se liší svým složením a vlastnostmi. Nejenže mají odlišnou chuť, ale také se chovají jinak při vysokých teplotách. Kromě toho, různě působí na lidský organismus. Co byste o nich měli vědět?
Slunečnicový olej se na smažení nehodí... Nebo ano? - image
13.7.2023
Slunečnicový olej se na smažení nehodí... Nebo ano?
Možná už jste slyšeli, že slunečnicový olej není to pravé ořechové pro smažení nebo fritování. Že se rychle přepaluje, při vysokých teplotách rychle tvoří zdraví škodlivé látky. Ostatně jsme o tom psali i v našem článku. Na smažení se zkrátka mnohem lépe hodí…
Řepkový olej pro restaurace - image
27.6.2023
Řepkový olej pro restaurace
Řepkový olej se často používá pro fritování, a to díky svým příznivým vlastnostem, které při vaření v restauraci oceníte.
Co způsobí rostlinný olej nebo tuky v kanalizaci? Podívejte se na video přímo z kanalizace. - image
23.5.2023
Co způsobí rostlinný olej nebo tuky v kanalizaci? Podívejte se na video přímo z kanalizace.
Věděli jste, že potravinářské tuky a oleje mohou stát za problémy v kanalizacích? Způsobují jednak zanášení kanalizace a také vytvářejí zápach. Následně působí i potíže v samotných čistírnách odpadních vod, kde zhoršují účinnost čištění a odtokové parametry.…