Rafinované oleje versus oleje lisované za studena: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Kristýna Konečná | 16.8.2023
Rafinované oleje versus oleje lisované za studena: Jaké jsou mezi nimi rozdíly? - Fotka
V dnešní době se oleje vyrábějí z různých druhů rostlin, nepocházejí tedy jen ze slunečnice, řepky či oliv. Mohou být získávány i z konopí, ořechů, rakytníku a mnoha dalších netradičních plodin. To je možné díky moderním metodám extrakce. Ty ovlivňují chuť, vůni, trvanlivost i odolnost vůči přirozené degradaci či vysokým teplotám. Na základě zpracování pak rozlišujeme rafinovaný a za studena lisovaný olej. Rozdíly mezi těmito dvěma typy jsou skutečně výrazné. Co byste o nich měli vědět?

Dva základní druhy extrakce oleje

Tradičním způsobem výroby oleje je lisování za studena. To je založeno na jednoduché fyzice. Při běžných teplotách, obvykle od 35 do 50 °C, se části rostlin lisují. V důsledku vysokého tlaku dochází k oddělení přirozeně obsaženého oleje od tkání. Tímto způsobem se získává například dobře známý olivový olej.

Lisování za studena vs. extrakce pomocí rozpouštědla

Standardním lisováním za studena lze zpracovávat jen semena a části rostlin obsahující alespoň 25 až 30 % oleje. Pokud je procentuální zastoupení nižší, musí se využít speciální extrakce pomocí rozpouštědla, nejčastěji hexanu. V praxi se často kombinují obě technologické operace – získávání rozpouštěním a lisování.

Nevýhodou extrakce pomocí rozpouštědla je skutečnost, že získaný olej musí být následně destilačně čištěn. Při tomto procesu se využívá vyšší teplota, která způsobuje ničení některých vitamínů a jiných pro zdraví prospěšných látek.

Rafinace oleje

Po získání oleje lisováním nebo chemickou extrakcí existují dvě možnosti. Olej se buď hned balí a distribuuje, nebo ještě prochází procesem rafinace. Ta se provádí při teplotách nad 160 °C. Olej se během ní nejprve zbavuje fosfolipidů a následně se pomocí alkalické rafinace odstraňují volné mastné kyseliny. Poté následuje čiření, během něhož se odstraňují zbytky kalu a vzniká průzračná tekutina s charakteristickou jemně žlutou barvou.

Posledním krokem rafinace je zbavení oleje aromatických látek, které mu dodávají charakteristickou chuť a vůni.

Za studena lisovaný olej a jeho vlastnosti

Hlavním benefitem za studena lisovaného oleje je vysoký obsah pro zdraví prospěšných látek. Standardně v něm najdete esenciální mastné kyseliny, hlavně linolové a linolenové, které jsou důležité pro správné fungování lidského těla. Součástí rostlinných, za studena lisovaných, olejů jsou také vitamíny – především E, různé antioxidanty či omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.

Pamatujte: Výhodou za studena lisovaných rostlinných olejů je také vysoký obsah nenasycených mastných kyselin a zároveň nízké zastoupení nasycených mastných kyselin. A protože v nich nenajdete cholesterol, nezvyšují riziko vzniku různých vážných onemocnění.

Free photo close-up natural olive oil and olives
Zdroj obrázku: freepik.com
Jedinečná chuť a aroma

Za studena lisované oleje mají přirozeně vysoký obsah aromatických látek, které jim dodávají jedinečnou jemnou chuť a vůni. Slouží tak jako vynikající přírodní dochucovadlo do různých jídel.

Kratší trvanlivost a nižší odolnost vůči teplu

Možná jste si všimli, že za studena lisované oleje se obvykle balí do speciálních tmavých skleněných nádob. Důvodem je, že jsou náchylné k degradaci vlivem slunečního záření. Měly by být skladovány v tmavém prostředí, přičemž maximální doba jejich trvanlivosti je nižší než u rafinovaných typů, a proto je třeba je rychleji spotřebovat.

Další nevýhodou je nižší bod kouření. Ten říká, kdy se začnou jednotlivé látky z oleje při působení vysokých teplot rozkládat a přepalovat. Za studena lisované oleje proto nejsou moc vhodné na smažení či fritování. Avšak, existují i výjimky. Tou je například za studena lisovaný olivový olej, který odolá teplotám více než 200 °C

Assortment of olive oil in glass and green olives
Zdroj obrázku: freepik.com

Pozor na kvalitu

Protože za studena lisované oleje se nezpracovávají při vysokých teplotách, mohou v nich být i stopy určitých nežádoucích látek – například pesticidů, herbicidů nebo zbytků chemických hnojiv. Proto je důležité kupovat kvalitní oleje od ověřených dodavatelů. Ideální volbou jsou produkty označené jako „BIO“. Ty se vyrábějí z plodin, při jejichž pěstování nejsou používány chemické prostředky.

Vlastnosti rafinovaných olejů

Rafinované oleje se v porovnání s těmi za studena lisovanými mohou pyšnit výrazně nižší cenou. Proto jsou v kuchyni používány častěji. Jejich další velkou výhodou je vynikající odolnost vůči vysokým teplotám. Při rafinaci se totiž oleje zbavují mastných kyselin, vitamínů, aromatických látek a dalších chemických řetězců, které mají nižší teplotu přepálení. Jsou tak mimořádně stabilní a dokážou dlouho odolávat teplotám nad 200 °C. Díky tomu jsou ideální na smažení či fritování.

Zdroj obrázku: freepik.com
Nevýrazná chuť a vůně

Pro někoho je tato vlastnost výhodou, pro jiného nevýhodou. Rafinovaný olej chutná téměř jako voda a nemá žádnou charakteristickou vůni. Tento jev je způsoben tím, že neobsahuje aromatické látky.

Dlouhá trvanlivost

Jednoznačným benefitem rafinovaných olejů je jejich odolnost vůči slunečnímu záření nebo jiným vnějším vlivům. Mají dobrou trvanlivost, přičemž mohou být skladovány i v běžných průhledných nádobách.

Nízký obsah cenných látek

Naopak, jednou z největších nevýhod rafinovaného oleje je absence některých pro zdraví prospěšných vitamínů, mastných kyselin, antioxidantů a dalších biologicky aktivních složek. Přináší tak méně příznivých účinků na lidský organismus než za studena lisované typy. Výhodou je však skutečnost, že při rafinaci se z oleje odstraní jakékoli zbytky pesticidů nebo jiných chemikálií.

Nezapomeňte: U méně kvalitních rafinovaných olejů se může stát, že budou obsahovat škodlivé složky, které vznikají právě procesy rafinace. Nesnažte se proto při nákupu olejů za každou cenu šetřit.

Potřebujete je pro vaši restauraci nebo hospodu? Dejte nám vědět během chvilky pomocí formuláře nebo zavolejte na 800 800 070. 

Další články

8 pravidel, jak správně smažit - image
18.10.2023
8 pravidel, jak správně smažit
Smažení patří mezi nejoblíbenější způsoby teplené úpravy jídel. Dodává výjimečnou konzistenci a unikátní chuť, kterou miluje většina z nás. Aby se však smažení vydařilo přesně dle vašich představ, musíte dodržovat několik důležitých pravidel. Co všechno byste…
Palmový olej pro restaurace - image
18.9.2023
Palmový olej pro restaurace
Palmový olej nachází časté využití jako olej pro smažení v oblasti kulinářství a patří mezi nejčastěji používané jedlé oleje po celém světě.
Proč se sbírá použitý kuchyňský olej? - image
16.8.2023
Proč se sbírá použitý kuchyňský olej?
Ať už provozujete vlastní gastronomický podnik nebo si občas něco připravíte doma ve fritéze či na pánvi, pravděpodobně se setkáváte s použitým olejem. Na první pohled může vypadat neškodně, ale když se dostane do přírody, může způsobit velké škody. Proto je…
Co je to použitý kuchyňský olej a jaká rizika s ním souvisí? - image
16.8.2023
Co je to použitý kuchyňský olej a jaká rizika s ním souvisí?
S použitým kuchyňským olejem se setkává prakticky každý z nás. Co konkrétně si máme pod tímto pojmem představit a jaká rizika s ním mohou souviset? V následujících řádcích vám prozradíme, proč byste si na něj měli dávat pozor a jak ho správně ekologicky…
Jak se přepravuje použitý kuchyňský olej z gastronomických provozoven? - image
16.8.2023
Jak se přepravuje použitý kuchyňský olej z gastronomických provozoven?
Přeprava použitého oleje z gastronomických podniků na místo ekologické likvidace dělá mnoha provozovatelům a majitelům vrásky na čele. Pokud ji řeší sami, trvá to mnoho času a může narušovat jiné procesy. Proto se v tomto směru vyplatí využívat služby zkušené…
Proč jsou tuky pro lidské tělo důležité? - image
16.8.2023
Proč jsou tuky pro lidské tělo důležité?
Když se řekne tuky, mnoho lidí si představí škodlivé látky, kterým by se měli vyhýbat. Ve skutečnosti však v lidském organismu plní několik důležitých funkcí, nemůžeme bez nich tedy existovat. Spolu s bílkovinami a sacharidy jsou považovány za hlavní pilíře…
Olivový olej: Je vhodný i na smažení? - image
16.8.2023
Olivový olej: Je vhodný i na smažení?
Olivový olej je po celém světě známý nejen díky své jedinečné chuti, ale také díky svým vynikajícím vlastnostem a obsahu prospěšných látek. Často se přidává do salátů, těstovin a dalších oblíbených jídel. Otázka zní - lze jej také použít na smažení nebo…
Víte, jak se vyrábí kuchyňský olej? Tyto zajímavosti se vyplatí znát! - image
16.8.2023
Víte, jak se vyrábí kuchyňský olej? Tyto zajímavosti se vyplatí znát!
Kuchyňský olej je skutečně zajímavý produkt. Ačkoliv se na první pohled může zdát jen jako obyčejná mastná tekutina, jejíž výroba je poměrně jednoduchá, opak je pravdou. Při výrobě moderních rostlinných olejů se používají sofistikované technologické postupy a…
Jak separovat kuchyňský bioodpad? Poradíme vám, co do něj patří a co ne - image
11.8.2023
Jak separovat kuchyňský bioodpad? Poradíme vám, co do něj patří a co ne
Samosprávy mají povinnost zajistit svým obyvatelům sběrné nádoby a také se postarat o pravidelné vyprazdňování těchto nádob. Pro gastronomické provozy platí specifická pravidla, která vám přiblížíme v následujících řádcích.
Který rostlinný olej je nejlepší? Tyto druhy se vyplatí používat! - image
11.8.2023
Který rostlinný olej je nejlepší? Tyto druhy se vyplatí používat!
Zdravé oleje jsou velkým přínosem pro kuchyni - ať už jde o gastronomický provoz nebo domácnost. Nejenže dokážou fantasticky dochucovat jídla, dělají je šťavnatými a křupavými, ale také dodávají lidskému tělu několik cenných látek. Na trhu dnes najdete…
Jak dlouho lze skladovat použitý kuchyňský olej? - image
11.8.2023
Jak dlouho lze skladovat použitý kuchyňský olej?
Legislativa zavedla povinný sběr použitého oleje z gastro provozoven, obce mají povinnost jedlé oleje a tuky umožnit třídit i svým občanům. Pravděpodobně se tedy nevyhnete jeho skladování. Jak dlouho ho ale můžete uchovávat ve vaší domácnosti nebo v…
Není salát jako salát! Základem toho nejlepšího je kvalitní olej - image
11.8.2023
Není salát jako salát! Základem toho nejlepšího je kvalitní olej
Patříte k milovníkům kvalitních salátů? Pak určitě víte, že každá jedna přísada může citelně ovlivnit konečnou chuť. Významnou roli tak hraje i samotný olej. Které druhy se nejvíce hodí na přípravu oblíbených druhů salátů? Přinášíme vám několik chutných…
Kdo může využít sběr použitého kuchyňského oleje? - image
11.8.2023
Kdo může využít sběr použitého kuchyňského oleje?
Sběr použitého kuchyňského oleje ocení prakticky každý podnikatel nebo manažer v gastro sektoru. Nemusíte být výsloveně obrovskou restaurací, aby vám tato služba dávala smysl. I menší bary nebo stánky s rychlým občerstvením denně spotřebují značné množství…
Jak smažit zdravě bez oleje? - image
11.8.2023
Jak smažit zdravě bez oleje?
Smažení nebo fritování jídel na oleji se považuje za nezdravé, hlavně kvůli vysokému obsahu tuku. Musíme si ale uvědomit, že tuk je pro lidské tělo kriticky důležitý. Slouží jako skladovatel energie a zásobuje jednotlivé orgány během celého dne. Problém však…
Rostlinné a živočišné tuky: jaké jsou mezi nimi rozdíly? - image
11.8.2023
Rostlinné a živočišné tuky: jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Tuky se podle původu dělí na rostlinné a živočišné. Tyto dva druhy se liší svým složením a vlastnostmi. Nejenže mají odlišnou chuť, ale také se chovají jinak při vysokých teplotách. Kromě toho, různě působí na lidský organismus. Co byste o nich měli vědět?
Slunečnicový olej se na smažení nehodí... Nebo ano? - image
13.7.2023
Slunečnicový olej se na smažení nehodí... Nebo ano?
Možná už jste slyšeli, že slunečnicový olej není to pravé ořechové pro smažení nebo fritování. Že se rychle přepaluje, při vysokých teplotách rychle tvoří zdraví škodlivé látky. Ostatně jsme o tom psali i v našem článku. Na smažení se zkrátka mnohem lépe hodí…
Řepkový olej pro restaurace - image
27.6.2023
Řepkový olej pro restaurace
Řepkový olej se často používá pro fritování, a to díky svým příznivým vlastnostem, které při vaření v restauraci oceníte.
Co způsobí rostlinný olej nebo tuky v kanalizaci? Podívejte se na video přímo z kanalizace. - image
23.5.2023
Co způsobí rostlinný olej nebo tuky v kanalizaci? Podívejte se na video přímo z kanalizace.
Věděli jste, že potravinářské tuky a oleje mohou stát za problémy v kanalizacích? Způsobují jednak zanášení kanalizace a také vytvářejí zápach. Následně působí i potíže v samotných čistírnách odpadních vod, kde zhoršují účinnost čištění a odtokové parametry.…