Proč jsou tuky pro lidské tělo důležité?

Admin Účet | 16.8.2023
Proč jsou tuky pro lidské tělo důležité? - Fotka
Když se řekne tuky, mnoho lidí si představí škodlivé látky, kterým by se měli vyhýbat. Ve skutečnosti však v lidském organismu plní několik důležitých funkcí, nemůžeme bez nich tedy existovat. Spolu s bílkovinami a sacharidy jsou považovány za hlavní pilíře stravy. Proč jsou vlastně tak důležité a jakou roli hrají v našem těle?

Co jsou to tuky?

Než se podíváme na rozdělení a význam tuků, je třeba definovat, z čeho se vlastně skládají. Každý tuk se skládá ze 3 základních látek:

  • kyslík
  • uhlík
  • vodík

Některé druhy obsahují také fosfor, dusík nebo jiné chemické prvky.

Výjimečnost tuků spočívá v tom, že jsou nejkoncentrovanějším zdrojem energie v naší stravě. 1 g tuku totiž obsahuje až 9 kcal, což je skutečně pozoruhodné množství.

Pamatujte: Tuky se odborně označují také jako lipidy.

Rozdělení tuků

Ne všechny tuky jsou stejné. Jednotlivé druhy se liší svým původem, počtem složek v řetězci a vazbami mezi nimi. Tyto faktory ovlivňují, jak budou působit v lidském organismu. Některé jsou zdravější, jiné méně.

Existují dva nejběžnější způsoby klasifikace tuků:

  • podle původu
  • podle druhu mastných kyselin
Zdroj obrázku: freepik.com

Rozdělení tuků podle původu

Tuky mohou být živočišné nebo rostlinné. Jak již název napovídá, živočišné jsou získávány z tkáně suchozemských a mořských zvířat, případně z mléka. Jde například o máslo, vepřový tuk, slaninu, rybí oleje nebo loj.

Rostlinné tuky se nejčastěji označují jako oleje. Obvykle jsou vyráběny ze semen (řepkové, slunečnicové nebo lněné), semínek (vinné, dýňové), ořechů (kokosové, vlašské) nebo ovocné dužiny (avokádové). Dále se standardně dělí na lisované za studena a rafinované.

Rozdělení tuků podle mastných kyselin

V dnešní době se velmi často setkáte také s rozdělením tuků podle mastných kyselin, z nichž se skládají. Jednotlivé druhy se liší počtem dvojných vazeb v uhlíkovém řetězci. Mastné kyseliny bez dvojných vazeb se označují jako nasycené.

Druhým typem jsou nenasycené mastné kyseliny, které mají jednu nebo více dvojných vazeb. Ty se dále dělí na mononenasycené (mají pouze jednu dvojnou vazbu) a polynenasycené (mají dvě nebo více dvojných vazeb v řetězci).

Tuky v lidském těle

Jak jsme již naznačili výše, tuky jsou důležitou součástí lidské stravy. Jde totiž o nejkoncentrovanější zdroj energie. Navíc dodávají jídlům charakteristickou konzistenci a chuť. To však zdaleka není vše. V lidském těle plní několik nenahraditelných funkcí – jsou tak nezbytné pro jeho správné fungování.

Zastoupení tuků v organismu

Tuky tvoří 10 až 15 % celkové hmotnosti dospělého mužského těla. Zajímavostí je skutečnost, že v ženském organismu jsou zastoupeny více, a to až na úrovni 15 – 25 %. Po tom, jak je přijmeme v potravě, se ukládají ve speciálních buňkách tukové tkáně. Ty se odborně označují jako adipocyty.

Když tělo roste, počet buněk tukové tkáně se přirozeně zvyšuje. V určitém bodě vývoje dosáhne svého maxima a dále se už jen udržuje na konstantní úrovni. Samotné adipocyty však mohou měnit svůj objem. Jednoduše řečeno, čím více tuků konzumujete, tím více se adipocyty naplňují.

Přenos vitamínů a ochrana orgánů

Tuky v lidském těle plní především stavební funkci – tvoří membrány všech buněk. Tím ale jejich využití nekončí. Zajišťují také přenos vitamínů A, D, E a K. Pokud by tuky neexistovaly, tyto důležité vitamíny by se nedokázaly správně vstřebávat a efektivně využívat.

V neposlední řadě, tuky zajišťují také ochranu a izolaci. Chrání orgány nejen před chladem, ale zároveň i před příliš vysokými teplotami. Brání tomu, aby vnější vlivy nebo vibrace, kterým jsme neustále vystaveni, poškodily citlivé vnitřní části těla. A to stále nejsou všechny jejich funkce!

Věděli jste, že tuky jsou výchozí látkou pro vznik pohlavních hormonů a kůry nadledvin? To je další dobrý příklad toho, jak důležité jsou pro správné fungování těla.

Free photo woman eating her tasty brunch on hipster cafe, top view of marble table, salmon avocado toast , coffee and sweet tasty cheesecakes, enjoying her breakfast.
Zdroj obrázku: freepik.com

Vliv na kardiovaskulární a nervový systém

Vědecké studie zjistily, že tuky jsou mimořádně důležité také pro kardiovaskulární a nervový systém. Jako zdroj nenasycených mastných kyselin mají pozitivní vliv na tvorbu krve, regulují krevní tlak, podporují samotné srdce a dokonce snižují riziko některých vážných kardiovaskulárních onemocnění! A v rámci nervového systému přispívají také k správnému fungování mozku.

Kvalitní tuky pro gastronomické provozy

Zdravé tuky, které plní důležité úlohy v organismu, nejjednodušeji přijímáme ve formě kvalitních rostlinných olejů. Jelikož se běžně přidávají do mnoha jídel, jsou nezbytné pro správný chod každého gastronomického provozu. Používají se například ve studené kuchyni, na vaření, smažení, fritování nebo pečení.

Výběr vhodných olejů, dovoz čistých a následný odvoz těch použitých je pro mnoho podnikatelů nejen časově náročné, ale zároveň i enormně vyčerpávající. Věděli jste však, že se tomu lze efektivně vyhnout? Poradíme vám, jak na to!

Stačí jen využít naše komplexní služby. Funguje to jednoduše – vyberete si z naší nabídky olejů a objednáte si dovoz nových (jednorázový nebo pravidelný) i odvoz použitých olejů. Kromě toho, že vám oleje bezstarostně přivezeme i odvezeme, vám ještě vystavíme smlouvu a potvrzení o jejich ekologické likvidaci, čímž si rovnou splníte vaše zákonem stanovené povinnosti. Oleje tak pro vás už nebudou žádnou starostí! Naopak, budete se moci stoprocentně soustředit na prosperování vašeho podniku. Pro více informací nás kontaktujte telefonicky na 800 800 070, nebo prostřednictvím formuláře.

Další články

8 pravidel, jak správně smažit - image
18.10.2023
8 pravidel, jak správně smažit
Smažení patří mezi nejoblíbenější způsoby teplené úpravy jídel. Dodává výjimečnou konzistenci a unikátní chuť, kterou miluje většina z nás. Aby se však smažení vydařilo přesně dle vašich představ, musíte dodržovat několik důležitých pravidel. Co všechno byste…
Palmový olej pro restaurace - image
18.9.2023
Palmový olej pro restaurace
Palmový olej nachází časté využití jako olej pro smažení v oblasti kulinářství a patří mezi nejčastěji používané jedlé oleje po celém světě.
Proč se sbírá použitý kuchyňský olej? - image
16.8.2023
Proč se sbírá použitý kuchyňský olej?
Ať už provozujete vlastní gastronomický podnik nebo si občas něco připravíte doma ve fritéze či na pánvi, pravděpodobně se setkáváte s použitým olejem. Na první pohled může vypadat neškodně, ale když se dostane do přírody, může způsobit velké škody. Proto je…
Co je to použitý kuchyňský olej a jaká rizika s ním souvisí? - image
16.8.2023
Co je to použitý kuchyňský olej a jaká rizika s ním souvisí?
S použitým kuchyňským olejem se setkává prakticky každý z nás. Co konkrétně si máme pod tímto pojmem představit a jaká rizika s ním mohou souviset? V následujících řádcích vám prozradíme, proč byste si na něj měli dávat pozor a jak ho správně ekologicky…
Jak se přepravuje použitý kuchyňský olej z gastronomických provozoven? - image
16.8.2023
Jak se přepravuje použitý kuchyňský olej z gastronomických provozoven?
Přeprava použitého oleje z gastronomických podniků na místo ekologické likvidace dělá mnoha provozovatelům a majitelům vrásky na čele. Pokud ji řeší sami, trvá to mnoho času a může narušovat jiné procesy. Proto se v tomto směru vyplatí využívat služby zkušené…
Rafinované oleje versus oleje lisované za studena: Jaké jsou mezi nimi rozdíly? - image
16.8.2023
Rafinované oleje versus oleje lisované za studena: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?
V dnešní době se oleje vyrábějí z různých druhů rostlin, nepocházejí tedy jen ze slunečnice, řepky či oliv. Mohou být získávány i z konopí, ořechů, rakytníku a mnoha dalších netradičních plodin. To je možné díky moderním metodám extrakce. Ty ovlivňují chuť,…
Olivový olej: Je vhodný i na smažení? - image
16.8.2023
Olivový olej: Je vhodný i na smažení?
Olivový olej je po celém světě známý nejen díky své jedinečné chuti, ale také díky svým vynikajícím vlastnostem a obsahu prospěšných látek. Často se přidává do salátů, těstovin a dalších oblíbených jídel. Otázka zní - lze jej také použít na smažení nebo…
Víte, jak se vyrábí kuchyňský olej? Tyto zajímavosti se vyplatí znát! - image
16.8.2023
Víte, jak se vyrábí kuchyňský olej? Tyto zajímavosti se vyplatí znát!
Kuchyňský olej je skutečně zajímavý produkt. Ačkoliv se na první pohled může zdát jen jako obyčejná mastná tekutina, jejíž výroba je poměrně jednoduchá, opak je pravdou. Při výrobě moderních rostlinných olejů se používají sofistikované technologické postupy a…
Jak separovat kuchyňský bioodpad? Poradíme vám, co do něj patří a co ne - image
11.8.2023
Jak separovat kuchyňský bioodpad? Poradíme vám, co do něj patří a co ne
Samosprávy mají povinnost zajistit svým obyvatelům sběrné nádoby a také se postarat o pravidelné vyprazdňování těchto nádob. Pro gastronomické provozy platí specifická pravidla, která vám přiblížíme v následujících řádcích.
Který rostlinný olej je nejlepší? Tyto druhy se vyplatí používat! - image
11.8.2023
Který rostlinný olej je nejlepší? Tyto druhy se vyplatí používat!
Zdravé oleje jsou velkým přínosem pro kuchyni - ať už jde o gastronomický provoz nebo domácnost. Nejenže dokážou fantasticky dochucovat jídla, dělají je šťavnatými a křupavými, ale také dodávají lidskému tělu několik cenných látek. Na trhu dnes najdete…
Jak dlouho lze skladovat použitý kuchyňský olej? - image
11.8.2023
Jak dlouho lze skladovat použitý kuchyňský olej?
Legislativa zavedla povinný sběr použitého oleje z gastro provozoven, obce mají povinnost jedlé oleje a tuky umožnit třídit i svým občanům. Pravděpodobně se tedy nevyhnete jeho skladování. Jak dlouho ho ale můžete uchovávat ve vaší domácnosti nebo v…
Není salát jako salát! Základem toho nejlepšího je kvalitní olej - image
11.8.2023
Není salát jako salát! Základem toho nejlepšího je kvalitní olej
Patříte k milovníkům kvalitních salátů? Pak určitě víte, že každá jedna přísada může citelně ovlivnit konečnou chuť. Významnou roli tak hraje i samotný olej. Které druhy se nejvíce hodí na přípravu oblíbených druhů salátů? Přinášíme vám několik chutných…
Kdo může využít sběr použitého kuchyňského oleje? - image
11.8.2023
Kdo může využít sběr použitého kuchyňského oleje?
Sběr použitého kuchyňského oleje ocení prakticky každý podnikatel nebo manažer v gastro sektoru. Nemusíte být výsloveně obrovskou restaurací, aby vám tato služba dávala smysl. I menší bary nebo stánky s rychlým občerstvením denně spotřebují značné množství…
Jak smažit zdravě bez oleje? - image
11.8.2023
Jak smažit zdravě bez oleje?
Smažení nebo fritování jídel na oleji se považuje za nezdravé, hlavně kvůli vysokému obsahu tuku. Musíme si ale uvědomit, že tuk je pro lidské tělo kriticky důležitý. Slouží jako skladovatel energie a zásobuje jednotlivé orgány během celého dne. Problém však…
Rostlinné a živočišné tuky: jaké jsou mezi nimi rozdíly? - image
11.8.2023
Rostlinné a živočišné tuky: jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Tuky se podle původu dělí na rostlinné a živočišné. Tyto dva druhy se liší svým složením a vlastnostmi. Nejenže mají odlišnou chuť, ale také se chovají jinak při vysokých teplotách. Kromě toho, různě působí na lidský organismus. Co byste o nich měli vědět?
Slunečnicový olej se na smažení nehodí... Nebo ano? - image
13.7.2023
Slunečnicový olej se na smažení nehodí... Nebo ano?
Možná už jste slyšeli, že slunečnicový olej není to pravé ořechové pro smažení nebo fritování. Že se rychle přepaluje, při vysokých teplotách rychle tvoří zdraví škodlivé látky. Ostatně jsme o tom psali i v našem článku. Na smažení se zkrátka mnohem lépe hodí…
Řepkový olej pro restaurace - image
27.6.2023
Řepkový olej pro restaurace
Řepkový olej se často používá pro fritování, a to díky svým příznivým vlastnostem, které při vaření v restauraci oceníte.
Co způsobí rostlinný olej nebo tuky v kanalizaci? Podívejte se na video přímo z kanalizace. - image
23.5.2023
Co způsobí rostlinný olej nebo tuky v kanalizaci? Podívejte se na video přímo z kanalizace.
Věděli jste, že potravinářské tuky a oleje mohou stát za problémy v kanalizacích? Způsobují jednak zanášení kanalizace a také vytvářejí zápach. Následně působí i potíže v samotných čistírnách odpadních vod, kde zhoršují účinnost čištění a odtokové parametry.…