Jak smažit zdravě bez oleje?

Kristýna Konečná | 11.8.2023
Jak smažit zdravě bez oleje? - Fotka
Smažení nebo fritování jídel na oleji se považuje za nezdravé, hlavně kvůli vysokému obsahu tuku. Musíme si ale uvědomit, že tuk je pro lidské tělo kriticky důležitý. Slouží jako skladovatel energie a zásobuje jednotlivé orgány během celého dne. Problém však nastává v případě, že ho konzumujeme příliš mnoho. Víte, že je možné smažit zdravě i bez oleje?

Kolik tuku byste měli přijímat?

Dospělý člověk se zdravou hmotností by měl denně přijímat 1 gram tuku na 1 kg hmotnosti. Protože tuk se přirozeně nachází ve většině jídel, dosáhnout potřebného minima není žádný problém. Mnohem náročnější je zajistit, abyste doporučené množství výrazně nepřekračovali.

To však neznamená, že si nemůžete dopřát vaše oblíbená smažená nebo fritovaná jídla. Stačí jen znát způsoby, jak je připravovat tak, aby obsahovaly co nejméně nezdravých tuků.

Praktický tip: Existují různé druhy olejů lišící se svým obsahem tuků. Při nákupu si proto všímejte složení a vybírejte ty nejzdravější.

Zdroj obrázku: pixabay.com

Zdravé smažení bez oleje je skutečně jednoduché!

Olej se při fritování nebo smažení obvykle používá na to, aby se potraviny nelepily na horké části pánve nebo fritézy, přičemž dochází k jejich připalování. V takových případech se na potravinách vytváří uhlík, který je karcinogenní.

Víte, že můžete smažit i bez použití oleje na smažení nebo fritování, respektive jakéhokoli jiného oleje či tuku?

Pánev se speciálním povrchem

Pokud chcete smažit bez oleje, kupte si pánev se speciálním nepřilnavým povrchem. Ten zajistí, že se jídlo nebude připalovat. Odborně se takovýto způsob přípravy označuje jako restování. Většina jídel v sobě přirozeně obsahuje určité procentuální zastoupení tuků, které se při vysoké teplotě uvolňují a nahrazují olej.

Rada šéfkuchaře: Při restování můžete povrch pánve navlhčit vodou, případně vývarem. Ještě lépe se tak pojistíte proti připalování a jídlo bude navíc i šťavnatější. 

Zdroj obrázku: pixabay.com
Ještě méně tuku díky grilovací pánvi 

Při smažení na nepřilnavé pánvi může být jídlo stále mastné, protože se z něj přirozeně uvolňuje tuk. Pokud se tomu chcete v maximální možné míře vyhnout, zajímavou volbou je speciální grilovací pánev. Ta obsahuje kanálky, které odvádějí šťávu kapající z jídla při jeho přípravě. Díky tomu získáte zdravou pochoutku s minimálním obsahem nezdravého tuku. 

Teplovzdušné smažení v grilu nebo troubě 

Dalším způsobem, jak smažit bez oleje, je i používání grilu – ideálně elektrického. Ten poslouží i v případě, že žijete v bytě. Stačí ho jen vytáhnout na balkón. Na rozdíl od grilů na dřevěné uhlí nehrozí nadměrné zadýmení a do jídla se nedostávají toxické exhaláty. Takto zpracované jídlo bude mít podobnou konzistenci, jako kdybyste ho smažili, nezatíží ale vaše tělo vysokým obsahem tuku. 

Víte, že 100 gramů grilovaného kuřecího masa bez kůže má přibližně 100 kcal? Díky tomu je grilování vhodné i pro lidi, kteří dbají na zdravý životní styl nebo se snaží zhubnout.

Zdroj obrázku: pixabay.com
Jak na smažení v horkovzdušné troubě? 

Grilovat se dá i v mnoha moderních troubách na pečení. Maso spolu s dalšími surovinami stačí umístit na špejli a poté je nechat péct. Tuk bude stékat do sběrné nádoby, takže se nebude hromadit v jídle. To bude nádherně křupavé, šťavnaté a zároveň velmi zdravé. Takovýto způsob přípravy je rychlý a pohodlný, a proto se dnes těší velké oblibě. 

Horkovzdušná fritéza na zdravé smažení 

Další alternativou, jak připravovat chutná jídla bez použití oleje, je speciální horkovzdušná fritéza. Obvykle je konstruována tak, aby v maximální možné míře využívala tuk, který je přirozeně obsažený v surovinách – ať už jde o maso, hranolky nebo zeleninu. 

Horkovzdušná fritéza se používá prakticky stejně jako klasická. Nejzásadnější rozdíl je však v tom, že do ní nemusíte lít olej. Působením tepla se totiž zkapalní tuk z připravovaných surovin. A následně zajišťuje správné propečení. V takovéto fritéze můžete nejen fritovat, ale i smažit, péct nebo restovat. Zpracované jídlo bude mít křupavou konzistenci, a zároveň nebude nepříjemně mastné. 

Je možné se oleji úplně vyhnout? 

Přestože můžete využívat zdravé horkovzdušné smažení, oleji se v kuchyni nikdy úplně nevyhnete. A to hlavně tehdy, pokud provozujete vlastní gastronomický podnik. Některá jídla se nedají připravit bez kvalitního rostlinného oleje. Tedy, dají, ale vaši zákazníci z nich možná nebudou mít očekávaný chuťový zážitek. Nehledě na studenou kuchyni, ve které jsou oleje často jednoduše nenahraditelné.

 

Abyste ve vašem podniku měli vždy dostatek kvalitního čerstvého oleje, stačí využít naše služby. Zajistíme vám pravidelný dovoz čistých olejů, abyste je nemuseli dlouho shánět. Zároveň se postaráme i o odvoz těch znečištěných, čímž si nejen usnadníte podnikání, ale také splníte vaše zákonné povinnosti. Pokud byste se o olejovém servisu chtěli dozvědět více, volejte na 800 800 070, nebo nás kontaktujte přes formulář.

 

Další články

8 pravidel, jak správně smažit - image
18.10.2023
8 pravidel, jak správně smažit
Smažení patří mezi nejoblíbenější způsoby teplené úpravy jídel. Dodává výjimečnou konzistenci a unikátní chuť, kterou miluje většina z nás. Aby se však smažení vydařilo přesně dle vašich představ, musíte dodržovat několik důležitých pravidel. Co všechno byste…
Palmový olej pro restaurace - image
18.9.2023
Palmový olej pro restaurace
Palmový olej nachází časté využití jako olej pro smažení v oblasti kulinářství a patří mezi nejčastěji používané jedlé oleje po celém světě.
Proč se sbírá použitý kuchyňský olej? - image
16.8.2023
Proč se sbírá použitý kuchyňský olej?
Ať už provozujete vlastní gastronomický podnik nebo si občas něco připravíte doma ve fritéze či na pánvi, pravděpodobně se setkáváte s použitým olejem. Na první pohled může vypadat neškodně, ale když se dostane do přírody, může způsobit velké škody. Proto je…
Co je to použitý kuchyňský olej a jaká rizika s ním souvisí? - image
16.8.2023
Co je to použitý kuchyňský olej a jaká rizika s ním souvisí?
S použitým kuchyňským olejem se setkává prakticky každý z nás. Co konkrétně si máme pod tímto pojmem představit a jaká rizika s ním mohou souviset? V následujících řádcích vám prozradíme, proč byste si na něj měli dávat pozor a jak ho správně ekologicky…
Jak se přepravuje použitý kuchyňský olej z gastronomických provozoven? - image
16.8.2023
Jak se přepravuje použitý kuchyňský olej z gastronomických provozoven?
Přeprava použitého oleje z gastronomických podniků na místo ekologické likvidace dělá mnoha provozovatelům a majitelům vrásky na čele. Pokud ji řeší sami, trvá to mnoho času a může narušovat jiné procesy. Proto se v tomto směru vyplatí využívat služby zkušené…
Rafinované oleje versus oleje lisované za studena: Jaké jsou mezi nimi rozdíly? - image
16.8.2023
Rafinované oleje versus oleje lisované za studena: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?
V dnešní době se oleje vyrábějí z různých druhů rostlin, nepocházejí tedy jen ze slunečnice, řepky či oliv. Mohou být získávány i z konopí, ořechů, rakytníku a mnoha dalších netradičních plodin. To je možné díky moderním metodám extrakce. Ty ovlivňují chuť,…
Proč jsou tuky pro lidské tělo důležité? - image
16.8.2023
Proč jsou tuky pro lidské tělo důležité?
Když se řekne tuky, mnoho lidí si představí škodlivé látky, kterým by se měli vyhýbat. Ve skutečnosti však v lidském organismu plní několik důležitých funkcí, nemůžeme bez nich tedy existovat. Spolu s bílkovinami a sacharidy jsou považovány za hlavní pilíře…
Olivový olej: Je vhodný i na smažení? - image
16.8.2023
Olivový olej: Je vhodný i na smažení?
Olivový olej je po celém světě známý nejen díky své jedinečné chuti, ale také díky svým vynikajícím vlastnostem a obsahu prospěšných látek. Často se přidává do salátů, těstovin a dalších oblíbených jídel. Otázka zní - lze jej také použít na smažení nebo…
Víte, jak se vyrábí kuchyňský olej? Tyto zajímavosti se vyplatí znát! - image
16.8.2023
Víte, jak se vyrábí kuchyňský olej? Tyto zajímavosti se vyplatí znát!
Kuchyňský olej je skutečně zajímavý produkt. Ačkoliv se na první pohled může zdát jen jako obyčejná mastná tekutina, jejíž výroba je poměrně jednoduchá, opak je pravdou. Při výrobě moderních rostlinných olejů se používají sofistikované technologické postupy a…
Jak separovat kuchyňský bioodpad? Poradíme vám, co do něj patří a co ne - image
11.8.2023
Jak separovat kuchyňský bioodpad? Poradíme vám, co do něj patří a co ne
Samosprávy mají povinnost zajistit svým obyvatelům sběrné nádoby a také se postarat o pravidelné vyprazdňování těchto nádob. Pro gastronomické provozy platí specifická pravidla, která vám přiblížíme v následujících řádcích.
Který rostlinný olej je nejlepší? Tyto druhy se vyplatí používat! - image
11.8.2023
Který rostlinný olej je nejlepší? Tyto druhy se vyplatí používat!
Zdravé oleje jsou velkým přínosem pro kuchyni - ať už jde o gastronomický provoz nebo domácnost. Nejenže dokážou fantasticky dochucovat jídla, dělají je šťavnatými a křupavými, ale také dodávají lidskému tělu několik cenných látek. Na trhu dnes najdete…
Jak dlouho lze skladovat použitý kuchyňský olej? - image
11.8.2023
Jak dlouho lze skladovat použitý kuchyňský olej?
Legislativa zavedla povinný sběr použitého oleje z gastro provozoven, obce mají povinnost jedlé oleje a tuky umožnit třídit i svým občanům. Pravděpodobně se tedy nevyhnete jeho skladování. Jak dlouho ho ale můžete uchovávat ve vaší domácnosti nebo v…
Není salát jako salát! Základem toho nejlepšího je kvalitní olej - image
11.8.2023
Není salát jako salát! Základem toho nejlepšího je kvalitní olej
Patříte k milovníkům kvalitních salátů? Pak určitě víte, že každá jedna přísada může citelně ovlivnit konečnou chuť. Významnou roli tak hraje i samotný olej. Které druhy se nejvíce hodí na přípravu oblíbených druhů salátů? Přinášíme vám několik chutných…
Kdo může využít sběr použitého kuchyňského oleje? - image
11.8.2023
Kdo může využít sběr použitého kuchyňského oleje?
Sběr použitého kuchyňského oleje ocení prakticky každý podnikatel nebo manažer v gastro sektoru. Nemusíte být výsloveně obrovskou restaurací, aby vám tato služba dávala smysl. I menší bary nebo stánky s rychlým občerstvením denně spotřebují značné množství…
Rostlinné a živočišné tuky: jaké jsou mezi nimi rozdíly? - image
11.8.2023
Rostlinné a živočišné tuky: jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Tuky se podle původu dělí na rostlinné a živočišné. Tyto dva druhy se liší svým složením a vlastnostmi. Nejenže mají odlišnou chuť, ale také se chovají jinak při vysokých teplotách. Kromě toho, různě působí na lidský organismus. Co byste o nich měli vědět?
Slunečnicový olej se na smažení nehodí... Nebo ano? - image
13.7.2023
Slunečnicový olej se na smažení nehodí... Nebo ano?
Možná už jste slyšeli, že slunečnicový olej není to pravé ořechové pro smažení nebo fritování. Že se rychle přepaluje, při vysokých teplotách rychle tvoří zdraví škodlivé látky. Ostatně jsme o tom psali i v našem článku. Na smažení se zkrátka mnohem lépe hodí…
Řepkový olej pro restaurace - image
27.6.2023
Řepkový olej pro restaurace
Řepkový olej se často používá pro fritování, a to díky svým příznivým vlastnostem, které při vaření v restauraci oceníte.
Co způsobí rostlinný olej nebo tuky v kanalizaci? Podívejte se na video přímo z kanalizace. - image
23.5.2023
Co způsobí rostlinný olej nebo tuky v kanalizaci? Podívejte se na video přímo z kanalizace.
Věděli jste, že potravinářské tuky a oleje mohou stát za problémy v kanalizacích? Způsobují jednak zanášení kanalizace a také vytvářejí zápach. Následně působí i potíže v samotných čistírnách odpadních vod, kde zhoršují účinnost čištění a odtokové parametry.…