Čeho si všímat při výběru rostlinného oleje?
Základem zdravého rostlinného oleje je obsah dobrých látek. Podstatné jsou především omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, které se z přirozené stravy nedají snadno přijímat. Jejich nejlepším zdrojem jsou právě oleje. Pozornost se vyplatí věnovat i dalším složkám - vitamínům, minerálům či antioxidantům.
Za studena lisovaný olej je zdravější
Pokud chcete, aby rostlinný olej přinášel co nejvíce pozitivních účinků vašemu organismu, ideální volbou jsou za studena lisované druhy. Ty se získávají při přirozených teplotách, obvykle kolem 35 až 50 °C. V praxi to znamená, že všechny cenné látky ze vstupních surovin zůstanou zachovány i ve výsledném oleji.
Naopak rafinované oleje se vyznačují nejnižším obsahem zdraví prospěšných látek. Zpracovávají se totiž při teplotách více než 160 °C. To vede k poškození a zničení mnoha vitamínů či antioxidantů.
Rozdíly jsou i v chuti
Nejlepší rostlinný olej je takový, který vám chutná. Pokud váš oblíbený salát doladíte olivovým olejem, přičemž nesnášíte aroma oliv, velkou radost z něj pravděpodobně mít nebudete. I v tomto případě platí, že mezi rafinovanými a za studena lisovanými druhy je značný rozdíl.
Za studena lisované rostlinné oleje mají svou charakteristickou jemnou chuť a vůni, u rafinovaných není chuť ani vůně velmi cítit. Aromatické látky, které se přirozeně nacházejí v rostlině, se totiž zničí při zpracování.
Na způsobu přípravy záleží
Benefitem rafinovaných rostlinných olejů je lepší odolnost vůči přepálení. Mají vyšší bod zakouření, který je často na úrovni více než 200 °C. Díky tomu se dají používat na smažení, fritování a další tepelné úpravy vyžadující vysokou teplotu. Je však třeba dodat, že i některé za studena lisované oleje mají pozoruhodně vysoký bod zakouření.
Zapamatujte si: Za studena lisované oleje ztrácejí při vysokých teplotách svůj přirozený obsah výživných látek. Pokud chcete, aby byly co nejzdravější, doporučujeme je používat především v studené kuchyni.
Nejlepší zdravé oleje
Ze široké nabídky olejů jsme pro vás vybrali několik, které mají optimální vlastnosti pro použití v kuchyni. Na jedné straně obsahují zdraví prospěšné látky a na druhé straně jsou odolné vůči vysokým teplotám, mají dlouhou trvanlivost a jsou cenově dostupné.
Řepkový olej a nejlepší omega 3 mastné kyseliny
Řepkový olej se prodává jako rafinovaný nebo nerafinovaný. První zmíněný druh se vyznačuje vynikající tepelnou odolností - je stabilní do 210 až 220 °C a nemá tak mnoho nutričně hodnotných látek.
Lepší volbou je proto za studena lisovaný řepkový olej, který má vynikající poměr omega 3 a omega 6 mastných kyselin na úrovni 1:2. Navíc, najdete v něm i další prospěšné vitamíny či antioxidanty. Dokáže tak snižovat riziko kardiovaskulárních onemocnění, podporovat imunitu a doplňovat do těla chybějící látky.
Olivový olej s charakteristickou chutí
Olivový olej obsahuje mnoho mono-nenasycených mastných kyselin. Ačkoli je lisovaný za studena, odolává teplotám více než 200 °C. Proto je vhodný i na tepelné zpracování. Avšak, tehdy může přicházet o svůj přirozený obsah enzymů, flavonoidů, vitamínů a antioxidantů. Přestože se skládá z mnoha cenných látek, nenajdete v něm dostatečné procentuální zastoupení omega 3 a omega 6 mastných kyselin.
Slunečnicový olej vhodný do studené kuchyně
Mezi zdravé oleje nepochybně patří i slunečnicový, který má významné účinky na lidské zdraví. Obsahuje totiž mnoho prospěšných látek. Je ale tepelně nestabilní a při více než 50 °C začíná výrazně degradovat. Vhodný je tak výhradně do studené kuchyně. Poměr omega 3 a omega 6 mastných kyselin je na úrovni 1:632.
Kokosový olej s antivirotickými účinky
Zajímavostí je skutečnost, že kokosový olej je při pokojové teplotě v tuhém stavu. Výjimečný je také tím, že má vysoký bod zadýmení - až 240 °C, díky čemuž je jako stvořený pro tepelné úpravy. Přináší mnohé pozitivní účinky na lidské tělo. Obsahuje totiž kyselinu laurovou, stearovou či kaprinovou, které se vyznačují vynikajícími antioxidačními vlastnostmi a působí proti virům, plísním či nežádoucím kvasinkám a bakteriím.
Další zdravé rostlinné oleje
Pozornost se vyplatí věnovat i exotičtějším rostlinným olejům. Ty v běžných obchodech často nezískáte. Vhodné jsou primárně do studené kuchyně, přičemž mohou přinášet cenné zdravotní benefity. Skvělou volbou může být například konopný olej, který má výborný poměr omega 3 a omega 6 mastných kyselin - 1:2.
Zajímavý je také cedrový, rakytníkový, šípkový, dýňový, hroznový, melounový, sezamový či arašídový olej. Myslete na to, že tyto druhy mají obvykle svou charakteristickou chuť a vůni, která je výraznější než v případě klasických rostlinných olejů.
Nejlepší zdravé oleje pro vaši gastronomickou provozovnu
Provozujete gastronomický podnik a snažíte se dělat vše pro to, abyste chutí a konzistencí jídel oslovili co nejvíce zákazníků? Na kvalitním oleji skutečně záleží! Pokud si lámete hlavu s tím, odkud výhodně nakupovat zdravé rostlinné oleje za nejlepší ceny, máme pro vás řešení.
Stačí si prohlédnout naši širokou nabídku kvalitních rostlinných olejů, z níž si nepochybně vyberete. A to nejlepší? Oleje si nemusíte chodit vyzvedávat do našeho skladu. Zajišťujeme totiž dodání přímo do vaší provozovny. A to nejen jednorázově, ale i pravidelně - podle potřeby a vašich požadavků. Náš kompletní olejový servis vám ušetří čas a náklady, díky čemuž můžete fungovat mnohem efektivněji. Pro další informace nás můžete kontaktovat telefonicky na 800 800 070, nebo prostřednictvím formuláře.